Čo je bitcoinový ETF?

Pravdepodobne ste počuli termín Bitcoin ETF diskutovaný viackrát za posledných pár rokov. Tieto jedinečné fondy obchodované na burze (ETF) poskytujú investorom väčšiu flexibilitu, ochranu a bezpečnosť ako tradičné investície. ETF je fond, ktorý sleduje výkonnosť aktíva alebo skupiny aktív. ETF ako také môžu byť skvelým spôsobom, ako zvýšiť zisky a zmierniť riziká.

Čo je to ETF?

ETF je investičný nástroj, ktorý obsahuje kôš cenných papierov. ETF sú na trhu veľmi populárne. V súčasnosti sa používajú na nespočetné množstvo rôznych investičných stratégií. Medzi tieto stratégie patrí generovanie príjmu, špekulácie, zvyšovanie cien a vyváženie rizika v portfóliu investora.

Dôležité je, že ETF môže zahŕňať všetky typy investícií. Je bežné vidieť ETF, ktorá ponúka výber akcií, komodít alebo dlhopisov. Týmto spôsobom sú ETF veľmi podobné podielovým fondom. V mnohých prípadoch bude ETF obsahovať akcie od rôznych spoločností, ktoré súvisia s určitým odvetvím, ako je bankovníctvo alebo obranný priemysel.

Špekulácie trhu so schválením ETF v bitcoinoch - Woobull

Špekulácie trhu so schválením ETF v bitcoinoch – Woobull

Existujú aj ETF, ktoré sú oveľa inkluzívnejšie. Tieto investície môžu obsahovať stovky alebo tisíce akcií v rôznych priemyselných odvetviach. Ďalej môžu zahŕňať americké aj medzinárodné spoločnosti v závislosti od špecifík ETF. Preto sú ETF globálne mimoriadne populárne.

Na rozdiel od podielových fondov sa s ETF obchoduje každý deň. Odtiaľ pochádza aj názov „Fondy obchodované na burze“. Preto tieto investície zažívajú kolísanie cien v závislosti od ich zloženia a aktivity na trhu. Ich cenové výkyvy môžu byť jemnejšie, pretože fond predstavuje priemer všetkých investícií, ktoré obsahuje.

Jednou z hlavných výhod ETF je, že umožňuje investorom ušetriť veľa času na poplatkoch a nákladoch sprostredkovateľa. Váš priemerný ETF je navyše oveľa likvidnejší ako podielové fondy alebo iné investičné nástroje na trhu. Táto zvýšená likvidita predstavuje viac možností pre investorov do týchto fondov.

Druhy ETF

  • Bond ETF
  • Priemysel ETF
  • Komoditný ETF
  • Mena ETF
  • Inverzný ETF

Čo je to bitcoinový ETF?

Bitcoinový ETF koncept je v priemysle dlho očakávaný. Je pozoruhodné, že za posledný rok predložilo SEC niekoľko žiadostí. Bohužiaľ, zatiaľ žiadny nedostal súhlas. SEC do dnešného dňa váha, či umožní vznik ETF zameraného na kryptomeny. Nedávno, WisdomTree odhalil to posledné z dlhej rady podaní SEC

Bitcoin ETF je už dlho zaujímavou perspektívou na trhu, a to z dobrého dôvodu. Bitcoinový ETF, ktorý sa krúti na cenu bitcoinu, by investorom umožnil dosiahnuť zisky z volatility bitcoinov bez priameho vystavenia kryptotrhu. Týmto spôsobom by sa hlavní investori mohli vyhnúť stále sa rozvíjajúcemu právnemu rámcu spojenému s investovaním do kryptomeny.

Bitcoin ETF – bezpečnosť

Bitcoinový ETF je predovšetkým dôležitý pre investorov, ktorí môžu nakupovať a predávať z tradičných búrz oproti novo vznikajúcim platformám pre obchodovanie s kryptomenami. Táto schopnosť je obrovskou výhodou pre veľké finančné inštitúcie, ktoré sa nemôžu zúčastniť na trhu v jeho súčasnom neregulovanom stave. Mnohí preto veria, že schválenie SEC by katapultovalo hodnotu kryptomarketov vpred.

Bitcoinový ETF by navyše investorom poskytol viac možností. Investori v súčasnosti nie sú schopní skratovať bitcoin, keď sa domnievajú, že cena klesne. Zavedenie tohto nového finančného nástroja poskytuje investorom všetky tradičné funkcie ETF, na ktoré sú zvyknutí

Napokon, ETF existujú už nejaký čas. Zatiaľ čo bitcoin je pre väčšinu ľudí stále relatívne novým konceptom. Tento nedostatok porozumenia a transparentnosti spôsobuje, že priame investície do kryptomien sú pre niektorých predstaviteľom vyššieho rizika. Naproti tomu ETF existujú už celé desaťročia a väčšina investorov pozná ich schopnosti a procesy.

Opozícia SEC voči bitcoinovým ETF

Vzhľadom na všetky výhody získané zavedením bitcoinového ETF na trh nie je prekvapením, že sa o takúto akciu pokúsilo viac firiem. Prvý pokus o uvedenie tohto finančného produktu nového veku na trh priniesli dvaja giganti v tomto odbore – Cameron a Tyler Winklevoss..

Dvojčatá Winklevoss - CNN

Dvojčatá Winklevoss – CNN

Dvojčatám Winklevossovcov inovácie nie sú cudzie. Títo absolventi Harvardu sú najznámejší vďaka svojim súdny spor proti zakladateľovi Facebooku Markovi Zuckerbergovi, v ktorom im údajne ukradol koncept Facebooku. Najnovšie je táto dvojica známa svojim pro-bitcoinovým postojom. Bratia boli jedným z prvých bitcoinových miliardárov na svete a v súčasnosti prevádzkujú mimoriadne populárnu burzu Gemini.

V roku 2017 dvojčatá Winklevoss podali na SEC žiadosť o Winklevoss Bitcoin Trust. SEC však žiadosť rýchlo zamietla. SEC citovala obavy z neregulovaného stavu bitcoinu. Mnohí v priemysle však poukázali na to, že pre odvetvia, ktoré nepodliehajú predpisom, už existuje niekoľko ETF.

Komisár SEC na palube s bitcoinovým ETF

Bratia podali ďalšie podanie začiatkom tohto roka. SEC opäť vytkla ich žiadosti. Tentokrát však boli na palube tejto koncepcie niektorí členovia SEC. Konkrétne komisár SEC Hester Peirce. Podala nesúhlas proti rozhodnutiu rady s odvolaním sa na množstvo prípadov, kedy bol bitcoin ETF vystavený nespravodlivému tlaku oproti iným finančným nástrojom.

V roku 2018 sa iná firma významne pokúsila zabezpečiť bitcoinový ETF. Tentokrát blockchainový startup VanEck SolidX predložil aplikáciu Bitcoin Trust ETF. Spoločnosť verila, že má väčšiu šancu na schválenie, pretože fond bol zameraný iba na profesionálnych investorov. Napríklad fond stojí 200 000 dolárov. Napriek ich novému prístupu SEC ich úsilie poprela.

Po viacnásobnom zamietnutí prihlášok SEC otvorila aplikácie až po verejné komentáre. Dôležité je, že regulačné orgány požadovali od verejnosti prehľad o svojich rozhodnutiach. Je pozoruhodné, že väčšina pripomienok k žiadostiam bola ohľadom schválenia týchto nástrojov pozitívna.

Ako môže bitcoinový ETF ovplyvniť bitcoin

Analytici už dlho verili, že schválenie bitcoinového ETF by katapultovalo trhovú hodnotu bitcoinu. Táto viera je evidentná, keď preskúmate cenovú aktivitu bitcoinu v čase možných schválení aplikácií ETF. Dúfajme, že v nadchádzajúcich mesiacoch regulačné orgány zaujmú otvorenejší a spravodlivejší prístup ku kryptotrhu. Celá blockchainová komunita nateraz trpezlivo čaká na schválenie Bitcoin ETF.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me