Ako nakupovať akcie – Podrobný sprievodca investovaním na akciových trhoch

Investovanie do akcií je pre priemerného človeka najdostupnejším spôsobom, ako sa podieľať na raste ekonomiky. Akciový trh už viac ako 100 sto rokov prekonáva iné triedy aktív, ako sú dlhopisy, komodity a nehnuteľnosti. Áno, investorom sú k dispozícii tisíce akcií a investovanie môže byť komplikované – ale to naozaj nemusí byť. Existuje veľmi jednoduchý spôsob investovania a môžete začať s relatívne malým kapitálom. Ak sa vám zdá myšlienka nákupu akcií skľučujúca, nasledujúci postup krok za krokom vám pomôže začať.

1. Rozhodnite sa o svojej investičnej stratégii

Vaším prvým krokom je rozhodnúť sa o investičnej stratégii, pretože to vám pomôže rozhodnúť sa pre najlepšieho sprostredkovateľa pre vaše potreby. Ak plánujete použiť prístup typu hands-off, ako napríklad nákup a držanie, pasívne alebo hodnotové investovanie, budete obchodovať veľmi málo, takže vyplatená provízia nebude mať na váš účet veľký vplyv. Na vykonávanie obchodov tiež nebudete potrebovať veľmi sofistikovanú platformu, aj keď prístup k niektorým prieskumom môže byť užitočný.

Na druhej strane, ak plánujete prijať praktický štýl investovania, ako napríklad investovanie do hybnej sily alebo rastu, budete obchodovať častejšie a vaše obchodné provízie sa sčítajú. Sadzba provízie bude teda dôležitým faktorom pri výbere sprostredkovateľa. Možno budete potrebovať aj platformu s ďalšími funkciami a prístupom k najnovšiemu výskumu.

Je tiež dôležité rozlišovať medzi investovaním a obchodovaním. Ak investujete, zaujímate sa o hodnotu akcie, o to, či sa hodnota zvýši a o koľko sa cena akcie líši od jej hodnoty. Váš časový rámec bude zvyčajne jeden až päť rokov a nebudete reagovať na krátkodobé pohyby cien.

Obchodovanie je o krátkodobom, ponukovom a dopytovom a cenovom jednaní. Obchodníci majú oveľa kratšie časové rámce, ktoré sa pohybujú od minút do mesiacov. Obchodníci často využívajú pákový efekt na zlepšenie svojich výnosov.

Obchodovanie môže byť veľmi ziskové, ale prináša väčšie riziko a je oveľa časovo náročnejšie. Ak plánujete aktívne obchodovať, môžete si zvoliť brokera, ktorý vám umožní prístup na maržový účet alebo k derivátom.

2. Vyberte si sprostredkovateľa

Na nákup akcií v kótovanej spoločnosti budete potrebovať účet u obchodníka s cennými papiermi. Presne povedané, akcie je možné nakupovať aj inak, ale s obchodným účtom u brokera je to oveľa jednoduchšie. Burzoví makléri sú firmy, ktoré sú členmi búrz a sú zodpovedné za odoslanie vašej objednávky na burzu, kde bude spárovaná s objednávkou na predaj od klienta iného makléra. Burzoví makléri sú tiež zodpovední za urovnanie obchodu po jeho vyrovnaní.

V dnešnej dobe sú online sprostredkovatelia takmer vždy správnym smerom. Provízie sú nižšie a v niektorých prípadoch bezplatné a online obchodné platformy vám poskytujú veľkú kontrolu nad vašimi objednávkami. Ak ste pripravení zaplatiť viac, môžete si otvoriť účet u makléra s kompletnými službami, ktorý vám umožní zadávať objednávky cez telefón a požiadať o radu..

Niekoľko sprostredkovateľov dokonca teraz ponúka účty bez provízie, hoci za vedenie účtu budete možno musieť zaplatiť ďalšie poplatky.

Pri výbere brokera budete musieť brať do úvahy provízie a ďalšie poplatky, platformu, nástroje a výskum, ktoré ponúkajú, a úroveň podpory, ktorú môžete očakávať. Pokúste sa nájsť od každého sprostredkovateľa niekoľko nezávislých recenzií, aby ste zistili, aké sú ich silné a slabé stránky. Potom by ste mali byť schopní rozhodnúť sa pre správneho sprostredkovateľa pre vaše potreby.

Sprostredkovateľ, ktorého odporúčame, je Prvý stupeň.

Ako nakupovať akcie - Podrobný sprievodca investovaním na akciových trhoch Ako nakupovať akcie - Podrobný sprievodca investovaním na akciových trhoch Ako nakupovať akcie - Podrobný sprievodca investovaním na akciových trhoch
★★★★★ ★★★★★ Prvá recenzia

Hodnotenia webu Securities.io určuje náš redakčný tím. Vzorec na skórovanie pre burzových maklérov zohľadňuje desiatky faktorov, vrátane minimálnych a minimálnych poplatkov za účet, obchodných platforiem, podpory zákazníkov, regulačných orgánov a investičných možností..

★★★★★ ★★★★★ M1 Finančné hodnotenie

Hodnotenia webu Securities.io určuje náš redakčný tím. Vzorec na skórovanie pre burzových maklérov zohľadňuje desiatky faktorov, vrátane minimálnych a minimálnych poplatkov za účet, obchodných platforiem, podpory zákazníkov, regulačných orgánov a investičných možností..

★★★★★ ★★★★★ Public.com Recenzia

Hodnotenia webu Securities.io určuje náš redakčný tím. Vzorec na skórovanie pre burzových maklérov zohľadňuje desiatky faktorov, vrátane minimálnych a minimálnych poplatkov za účet, obchodných platforiem, podpory zákazníkov, regulačných orgánov a investičných možností..

Poplatky

Nulová provízia

Poplatky

Nulová provízia

Poplatky

Nulová provízia

Minimum účtu

Žiadne

Minimum účtu

100 dolárov

Minimum účtu

Žiadne

Propagácie

Zásoby zadarmo *

* Podrobnosti nájdete na webových stránkach.

Propagácie

Žiadne

Propagácia

Žiadne

3. Otvorte a financujte svoj účet

Keď sa rozhodnete pre obchodníka s cennými papiermi, budete si musieť otvoriť účet. Väčšina sprostredkovateľov to robí čo najjednoduchšie. Budete musieť uviesť niekoľko osobných údajov a niekoľko dokumentov, ktoré potvrdia, že ste tým, za koho sa vydávate. Celý proces by nemal trvať dlhšie ako pár minút.

Po overení a schválení vášho účtu ho budete môcť financovať. Bankový prevod je zvyčajne najrýchlejší spôsob, ako získať peniaze na svoj obchodný účet, ale môžete svoj účet financovať aj šekom.

4. Naučte sa, ako používať obchodnú platformu

Online broker vám zvyčajne umožní otvoriť si demo účet. Toto je účet, v ktorom sú fiktívne peniaze, ale ktorý má prístup k živým cenám a všetkým rovnakým nástrojom ako živý účet.

Hlavným dôvodom ukážkových účtov je, aby si aktívni obchodníci precvičili obchodovanie, známe tiež ako obchodovanie s papierom. Toto je relevantnejšie pre krátkodobých obchodníkov ako pre investorov, ale tiež vám dáva príležitosť spoznať platformu. Môžete si nacvičiť zadávanie objednávok, nastaviť zoznam sledovaných položiek a zistiť, ktoré nástroje budete chcieť v budúcnosti použiť.

Pri zadávaní „praktických objednávok“ je dôležité zabezpečiť, aby ste sa skutočne prihlásili do ukážkového účtu, a nie do svojho aktívneho účtu..

Skôr ako začnete, mali by ste vedieť nasledujúce pojmy, ktoré sa často vyskytujú:

 • Bid – Bid je objednávka na nákup akcií.
 • Cena ponuky – Cena najvyššej ponuky je trhová cena ponuky.
 • Ponuka – Objednávka na predaj akcií je ponuka. Cena ponuky je požadovaná cena.
 • Spýtať sa na cenu – Cena najnižšej ponuky / dopytu je trhová dopytová cena.
 • Spread – spread je rozdiel medzi trhovou ponukovou a dopytovou cenou, tiež známy ako ‘bid-offer spread‘. Cena typu bid and ask je známa aj ako „dvojitá“.
 • Trhová objednávka – Trhová objednávka sa vykoná okamžite za aktuálnu trhovú cenu. Trhový pokyn na nákup sa vykoná za dopytovú cenu, zatiaľ čo trhový pokyn na predaj sa vykoná za ponukovú cenu.
 • Limitná objednávka – limitovaná objednávka je objednávka na nákup alebo predaj akcií za konkrétnu cenu alebo limit. Limitné príkazy sa vykonajú iba vtedy, keď je na trh zadaná zodpovedajúca objednávka za limitnú cenu.
 • Príkaz stop-loss – Príkaz stop-loss sa vykoná, ak cena prekročí prahovú úroveň. Ak si kúpite akciu, môžete zadať príkaz stop-loss na predaj, ak cena klesne pod určitú cenu. Toto sa robí s cieľom obmedziť straty.
 • VOP – Dobré do zrušenia objednávky zostávajú na trhu až do zrušenia.
 • GFD – Dobré pre denné objednávky zostávajú na trhu po zvyšok obchodného dňa.
 • FOK – Objednávky na vyplnenie alebo zabitie sa automaticky zrušia, ak nie sú vyplnené okamžite.

5. Vytvorte zoznam sledovaných akcií

Zoznam sledovaných látok je zoznam akcií alebo iných cenných papierov spolu s ich cenami – buď živými cenami, alebo dennými záverečnými cenami. Všetci online makléri vám dávajú možnosť zostaviť zoznam sledovaných položiek. Okrem ceny môžete do svojho zoznamu sledovaných položiek pridať ďalšie stĺpce, ako je objem, cena ponuky, dopytová cena a denná percentuálna zmena ceny.

Mali by ste tiež pridať niekoľko indexov do svojho sledovaného zoznamu, aby ste mohli porovnať výkonnosť každej akcie s výkonnosťou celkového trhu. Dôležitými indexmi na sledovanie sú S&P 500 a Nasdaq 100. Ak nemôžete pridať samotný index do svojho zoznamu sledovaných látok, môžete namiesto toho pridať ETF, ktorý index sleduje. Výkonnosť SPY (S&P 500) a QQQ (Nasdaq 100) ETF budú takmer identické s indexmi, ktoré sledujú.

Akcie na vašom zozname sledovaných sú tie, ktoré budete sledovať a dozvedieť sa o nich viac, ale nie nevyhnutne ich kúpiť. Začnite so spoločnosťami, ktoré sa vám páčia a ktoré obdivujete – pretože to sú spoločnosti, o ktorých pravdepodobne trochu viete.

Len čo budete mať na zozname sledovaných položiek niekoľko akcií, môžete začať porovnávať ich výkonnosť s trhom. Mali by ste sa tiež začať dozvedieť viac informácií o spoločnostiach a o tom, ako sa im darí. Zistite, či ich príjmy rastú a ako rentabilné sú v porovnaní s podobnými spoločnosťami. Pri tomto výskume pravdepodobne narazíte na ďalšie akcie, ktoré stojí za to preskúmať, a môžete si ich tiež pridať do svojho zoznamu sledovaných.

Ak si nie ste istí výberom jednotlivých akcií, mohli by ste zvážiť ETF. ETF alebo fond obchodovaný na burze je kôš akcií, s ktorými sa dá obchodovať rovnako ako s akciami. Všetko, čo potrebujete o nich vedieť, sa dozviete z našej podrobnej série článkov o ETF.

6. Rozhodnite sa, koľko pridelíte jednotlivým akciám

Investori sú za riskovanie odmeňovaní, ale toto riziko je potrebné zvládnuť. Bez ohľadu na to, aký rozsiahly výskum robíte, nikdy si nemôžete byť istí budúcnosťou. Najdôležitejším krokom, ktorý môžete podniknúť na riadenie rizika, je zabezpečiť, aby jedna zlá investícia nevymazala vaše portfólio. Diverzifikácia vašich investícií do portfólia akcií predstavuje ekvivalent zaistenia, že nemáte všetky vajcia v jednom košíku.

Existujú dve základné pravidlá, pomocou ktorých môžete rozhodnúť, akú časť svojho portfólia pridelíte jednotlivým akciám. Prvým je, že správne diverzifikované portfólio by malo obsahovať najmenej 15 až 20 akcií. To znamená, že do každej akcie by ste nemali investovať viac ako 6,7% svojho účtu.

Druhým pravidlom je, že by ste nemali riskovať viac ako 2% z každej akcie. To znamená, že ak ste pripravení stratiť až 20% hodnoty jednej akcie, mali by ste túto akciu obmedziť na 10% svojho portfólia (20% z 10% predstavuje 2% portfólia). Tento prístup je vhodnejší pre aktívnych obchodníkov, ktorí využívajú stop loss.

Ak chcete ďalej znížiť riziko, mali by ste svoje investície rozložiť do niekoľkých rôznych sektorov. Zásoby v každom sektore zvyknú byť vysoko korelované, takže vaše riziko je vyššie, ak sú všetky vaše zásoby z rovnakého sektoru. Ešte jednoduchším spôsobom, ako diverzifikovať, je investovať väčšinu svojho portfólia do ETF. Takto rozložíte svoje riziko na celý trh. Stále si môžete nechať 20 až 40% svojho účtu na jednotlivé akcie, ktoré skutočne chcete vlastniť, a zvyšok investovať do ETF.

7. Rozhodnite sa, ktoré akcie kúpite a kedy ich kúpite

Teraz by ste už mali mať dobrú predstavu o akciách, ktoré chcete vlastniť alebo ktoré chcete vlastniť v budúcnosti. Namiesto toho, aby ste sa ponáhľali a nakupovali tieto zásoby, mali by ste si pripraviť plán. Váš plán by mal byť založený na dôvodoch nákupu akcie a vašom časovom horizonte.

Všeobecne povedané, môžete použiť tri prístupy:

 • Dlhodobé investície do akcií s modrým čipom

Akcie blue chips sú akcie veľmi kvalitných spoločností s dlhou históriou a relatívne predvídateľnými príjmami. Spravidla sú lídrami vo svojich odvetviach s výraznou konkurenčnou výhodou. Ceny týchto akcií sa zvyčajne každý rok veľmi neohodnocujú, ale z dlhodobého hľadiska sa ustálene zvyšujú. Nákup akcií s modrým čipom by mal byť dlhodobý záväzok na 10 a viac rokov.

Ak kupujete akcie s modrým čipom, aby ste ich držali dlho, môžete tým, že svoj vstup načasujete, získať len málo. Ak ich nechcete kúpiť naraz, môžete ich nákup rozložiť na niekoľko mesiacov – vašim cieľom je však nakoniec vlastniť sklad na dlhú dobu a nemá zmysel prehodnocovať svoju vstupnú cenu.

 • Nákup rastových akcií a akcií s dynamikou

Akcie, ktoré majú tendenciu zhodnocovať sa najviac počas kratších období, sú akcie rýchlo rastúcich spoločností. Samotná cenová hybnosť často priláka viac kupujúcich, čo spôsobí, že hybnosť bude pokračovať. Nákup týchto druhov akcií si vyžaduje praktickejší prístup, pretože je nepravdepodobné, že dynamika bude pokračovať navždy. Ak je cena príliš vysoká, je nepravdepodobné, že by dlhodobý výnos bol veľmi dobrý, a cena akcií môže podstatne poklesnúť.

Ak kupujete akcie s rastom a dynamikou, musíte zvážiť rast výnosov spoločnosti, jej ocenenie a dynamiku ceny akcií. Akcie sú často v rastúcom trende, musíte si ich kúpiť. Ak cena prestane rásť, budete musieť venovať zvýšenú pozornosť rastu a oceneniu spoločnosti, aby ste sa rozhodli, či zostanete investovaní.

 • Nákup po korekcii ceny akcií

Najlepší čas na nákup väčšiny druhov akcií je po páde trhu alebo prudkej korekcii. To je prípad, keď bude celý trh „jedným predajom“. Toto je najlepší čas na nákup akcií v ktorejkoľvek spoločnosti s dobrým obchodným modelom a bez prílišného dlhu.

Jednotlivé akcie môžu tiež ponúknuť príležitosť, keď ich akcie upadnú do nemilosti investorov a cena akcií podstatne poklesne. Nie všetky zásoby sa však obnovia, takže by ste mali starostlivo zvážiť dlhodobé vyhliadky spoločnosti. Pred nákupom je tiež dobré počkať, kým sa cena stabilizuje – ceny môžu klesnúť oveľa ďalej, ako by ste si mysleli.

Predtým, ako si skutočne kúpite akciu, mali by ste sa tiež rozhodnúť o kritériách, ktoré použijete na opustenie akcie. Plán pred zakúpením akcií vám zabráni v neskoršom impulzívnom rozhodovaní.

Vaše výstupné kritériá by mali v prvom rade súvisieť aj s dôvodmi nákupu zásob. Ak nakupujete na základe hybnosti ceny, možno budete chcieť ukončiť, ak sa hybnosť zastaví. Ak však nakupujete na základe zásad spoločnosti, mali by ste predávať iba vtedy, ak sa tieto fundamenty zmenia, nie na základe cenovej akcie.

8. Zadajte svoju prvú objednávku na nákup

Akcie skôr alebo neskôr splnia všetky vaše kritériá pre investovanie a bude čas uskutočniť svoju prvú investíciu. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vypočítať počet akcií, ktoré kúpite. Už ste sa rozhodli, koľko pridelíte každej akcii, takže túto sumu stačí vydeliť cenou akcie. Uistite sa, že sumu dolára vydelíte cenou dolára, a nie cenou v centoch.

Pred zadaním objednávky na nákup sa musíte rozhodnúť, či použijete limitovanú objednávku alebo objednávku na trhu. Limitná objednávka je zvyčajne bezpečnejšia. Trhová objednávka môže mať za následok príliš veľa zaplatenia, ak sa rozšírenie ponuky a ponuky pri zadaní objednávky rozšíri. Ak sa však trh pohybuje veľmi rýchlo, môže byť vhodnejší trhový poriadok.

Rozhodnite sa o primeranej cene vzhľadom na rozsah obchodovania za posledných pár dní a za aktuálny deň. Toto bude limitná cena pre vašu objednávku. Vo väčšine prípadov bude vaším limitom cena, o ktorej si myslíte, že má 80% -nú pravdepodobnosť naplnenia.

Vyššia limitná cena vám dá väčšiu šancu na vybavenie objednávky – bude sa však jednať o váš zisk.

Nižšia limitná cena vám dá menšiu šancu na vyplnenie objednávky – a to môže viesť k tomu, že budete musieť zaplatiť ešte vyššiu cenu. Ak je však váš časový horizont krátky a hľadáte rýchly zisk, možno budete musieť zamerať na nižšiu cenu.

Teraz, keď ste kúpili svoje prvé zásoby, musíte pozíciu spravovať podľa kritérií, ktoré ste použili na ich nákup. Ak cena akcií klesne, môžete začať pochybovať o svojom rozhodnutí. Môže vás tiež lákať predať, ak cena stúpne a ocitnete sa v zisku. Nezabudnite na svoj dlhodobý plán a držte sa ho – cena bude každý deň stúpať alebo klesať, ale to neznamená, že musíte konať.

Záver

Teraz, keď ste kúpili svoje prvé akcie, môžete do svojho portfólia pomaly pridávať nové akcie. Nemalo by sa však kam ponáhľať – investovanie je dlhodobá hra. Mali by ste sa tiež neustále učiť a čítať čo najviac o investovaní a akciách. Začnite s ETF a akciami s modrým čipom a pridajte o niečo rizikovejšie akcie neskôr. Majte na pamäti svoj dlhodobý plán a vyhýbajte sa impulzívnym rozhodnutiam – trh odmeňuje trpezlivých investorov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me