Cena bitcoinu dnes: Sprievodca hodnotou výmenného kurzu BTC / USD

Contents

Aktuálna cena bitcoinu v reálnom čase v hodnote výmenného kurzu BTC / USD

Najčastejšou otázkou v dnešnom ekosystéme kryptomien je: aká je cena bitcoinu.

Tento sprievodca cenou bitcoinu je rozdelený do štyroch hlavných analýz, aby sme pochopili, ako funguje výmenný kurz BTC / USD. Prvý je cenový graf BTC v reálnom čase uvedený vyššie, po ktorom nasledujú tieto tri základné komponenty:

 • čo znamená výmenný kurz bitcoinu (ako sa aktualizuje cenový vzorec BTC v USD)
 • najpopulárnejšie ekonomické kryptotrhové faktory, ktoré zvyšujú (alebo znižujú) cenu bitcoinu
 • historická časová os cien bitcoinov s chronologickými dátumami a BTC v USD správach

Čo znamená výmenný kurz USD v bitcoinoch (BTC)?

Keď sa pozrieme na analýzu bitcoinových grafov ceny bitcoinu za posledný mesiac, je nesmierne dôležité poznať zrejmé, že pri obchodovaní s menami majú rozhodujúcu úlohu výmenné kurzy..

Niektorí ľudia však nemusia úplne pochopiť, ako fungujú výmenné kurzy. Dnes vysvetľujeme všetko, čo potrebujete vedieť o tom, ako fungujú výmenné kurzy bitcoinov a ako sa určuje cena bitcoinu.

Sieť bitcoinov funguje takmer 4 000 dní (presnejšie 17. decembra 2019) od začiatku blockchainového softvéru peer-to-peer open-source BTC..

Pred desiatimi rokmi mal jeden bitcoin hodnotu necelý cent. Dnes má jeden bitcoin hodnotu okolo 10 000 dolárov a historické maximum je necelých 19 900 dolárov BTC / USD. Je zrejmé, že výmenný kurz bitcoinov v priebehu rokov divoko kolísal, pretože volatilita dokonca nezaznamenala ani jednu, ani dve, ale tri rôzne 80% nevýhody oproti predchádzajúcim maximám v grafe.

Najnáročnejšie otázky, na ktoré odpovieme, sú nasledujúce:

 • Ako sa počíta výmenný kurz ako BTC / USD?
 • Aké typy faktorov vstupujú do výmenného kurzu?
 • Prečo sa menia výmenné kurzy?
 • Čo spôsobuje, že kurz bitcoinov divoko kolíše s volatilitou?
 • Čo určuje, či sa kurz bitcoinu zvýši alebo zníži?
 • Kto určuje výmenný kurz bitcoinu a jeho výpočet v USD?
 • Prečo sú niektoré výmenné kurzy fiat mien pevné, zatiaľ čo iné plávajú?
 • aká bola minulá cena bitcoinu v rokoch 2009 až 2019?
 • aké sú zisky a straty z kurzu bitcoinu z mesiaca na mesiac, z roka na rok?
 • aké sú najčastejšie otázky týkajúce sa ceny bitcoinu meranej v hodnote USD?

Dúfame, že komunita kryptomien je pripravená na tohto jedinečného sprievodcu cenou bitcoinu.

Tu je jednoduchá kalkulačka prepočtu ceny bitcoinu na USD, ako aj ľahký spôsob výmeny BTC za USD. Zloženie: 100% bavlna.

Čo je to výmenný kurz? Ako fungujú BTC v výmenných hodnotách USD?

Či už hovoríme o výmenných kurzoch kryptomeny alebo o fiatových výmenných kurzoch, všetky výmenné kurzy fungujú takmer rovnako..

Výmenný kurz je jednoducho spôsob vyjadrenia hodnoty jednej meny inej. Hovorí vám, aká je hodnota vašej meny v cudzej mene.

Aktuálny výmenný kurz napríklad medzi americkým dolárom (USD) a kanadským dolárom (CAD) je približne 1 USD = 1,30 USD. To znamená, že 1 USD sa rovná 1,30 USD.

Výmenné kurzy môžete vyjadrovať aj opačne. Môžete povedať 1 USD = 0,76 USD. Ak vymieňate CAD za USD, budete musieť zaplatiť 1 CAD, aby ste na oplátku dostali 0,76 USD.

Od novembra 2019 je výmenný kurz medzi bitcoinom a USD zhruba 1 BTC = 9 400 USD.

Aby ste pochopili výmenné kurzy, môže vám pomôcť vymyslieť výmenný kurz ako cenu, ktorú musíte zaplatiť vo svojej mene, aby ste mohli kúpiť inú menu. Ak je napríklad kurz BTC / USD 10 000,00, znamená to, že nákup 1 BTC stojí 10 000 USD. Výmenný kurz vždy ukazuje, koľko z druhej meny (USD) potrebujete na nákup jednej jednotky z prvej meny (BTC).

Ako fungujú páry výmenných kurzov

aký je kurz bitcoinu

Niekedy tiež vidíme výmenné kurzy vyjadrené ako pár. Menový pár je cenová ponuka výmenného kurzu pre dve rôzne meny obchodované na devízových (forex) alebo kryptomenových trhoch..

Pri zadaní objednávky pre menový pár sa kúpi prvá uvedená mena alebo základná mena, zatiaľ čo druhá uvedená menová pár – pár – kótovaná mena – sa predá.

Menový pár EUR / USD je najlikvidnejším menovým párom na svete. S týmto párom jedna strana predáva EUR za USD, zatiaľ čo druhá strana nakupuje EUR za USD.

Menové páry sa niekedy vyjadrujú takto: EUR / USD = 1,200. To znamená, že môžete predať prvú menu (EUR), aby ste dostali druhú menu (USD) v uvedenom množstve. Môžete predať 1 EUR za 1,2 USD.

Existuje toľko menových párov, koľko je mien na svete. Počínajúc hlavnými menovými pármi, ako je USD a JPY, až po menšie menové páry, ako je severo-makedónsky denár (MKD) a albánsky lekár (ALL), počet mien, ktoré môžete kúpiť a predať dnes, nie je nijako obmedzený..

Odkiaľ pochádzajú výmenné kurzy?

Odkiaľ pochádzajú výmenné kurzy?

S väčšinou zahraničných mien a kryptomien sa obchoduje 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Viac ako 5 biliónov dolárov fiat meny mení majiteľa každý deň na celom svete.

Pozeráme sa na tieto transakcie, aby sme určili aktuálny výmenný kurz. Koľko niekto zaplatil za nákup USD pomocou BTC? Koľko niekto zaplatil v CAD za nákup USD?

Vo všetkých menách sa ceny neustále menia. Napríklad mexické peso sa neustále obchoduje s americkými dolármi. Euro sa neustále vymieňa za ruské ruble. Tieto menové transakcie sa vyskytujú neustále a tieto transakcie určujú výmenný kurz.

Fixné verzus pohyblivé výmenné kurzy

Väčšina hlavných svetových mien používa a plávajúci kurz. Výmenný kurz sa kedykoľvek mení v dôsledku ponuky a dopytu. Niektoré krajiny však používajú pevné výmenné kurzy. Výmenné kurzy týchto mien sa nemôžu meniť. Kurz je fixný alebo na niečo naviazaný.

Pri pohyblivom výmennom kurze môže na výmenný kurz pôsobiť neobmedzený počet faktorov. Keď napríklad Spojené kráľovstvo hlasovalo za vystúpenie z Európskej únie, hodnota britskej libry (GBP) klesla v porovnaní s eurom, americkým dolárom a ďalšími významnými svetovými menami.

Výmenný kurz môže byť ovplyvnený nespočetnými faktormi, a preto väčšina výmenných kurzov počas dňa kolíše.

Niektoré krajiny však nemajú pohyblivé výmenné kurzy. Majú pevné výmenné kurzy. Tieto krajiny naviažu svoju menu na americký dolár alebo na podobne stabilnú menu, potom budú tieto kurzy udržiavať dlho..

Napríklad saudskoarabský rijál má stanovený výmenný kurz. Hodnota sa mení, až keď sa vláda rozhodne zmeniť jej hodnotu.

Čína medzitým mala podobný systém už dlho s juanmi. Hodnota jüanu bola voči americkému doláru udržiavaná umelo na nízkej hodnote, aby sa čínsky tovar stal atraktívnejším pre vývozcov. Čína sa dnes vzdialila od tohto systému, hoci juan stále nesmie plávať úplne. Namiesto toho sa môže jüan pohybovať v malom pásme.

Kontrolujú vlády alebo centrálne banky výmenné kurzy?

Kontrolujú vlády alebo centrálne banky výmenné kurzy?

Väčšina hlavných krajín dnes používa flexibilné alebo pohyblivé výmenné kurzy. Vláda Spojených štátov napríklad nemôže priamo meniť výmenný kurz USD k iným fiat menám. Výmenný kurz pláva zámerne.

Väčšina centrálnych bánk priamo nemení výmenné kurzy. Centrálne banky však môžu vydávať politiky na dlhodobý nepriamy vplyv na výmenné kurzy.

Centrálne banky môžu upravovať úrokové sadzby a ovplyvňovať napríklad infláciu, pričom obe môžu mať vplyv na výmennú hodnotu meny voči globálnym menám.

Niektoré vlády priamo kontrolujú výmenné kurzy

Niektoré vlády priamo kontrolujú výmenné kurzy

Väčšina národných vlád priamo nezasahuje do výmenných kurzov. Vlády v niektorých krajinách však majú priamy vplyv na výmenné kurzy.

Napríklad saudskoarabský rijál napríklad zriedka kolíše voči globálnym menám, pretože saudskoarabská vláda používa pevný výmenný kurz. Tento výmenný kurz sa zmení, až keď sa vláda rozhodne zmeniť ho.

Čínsky jüan mal medzitým fixný výmenný kurz po celé desaťročia, hoci čínska vláda v súčasnosti prechádza na flexibilný výmenný kurz. Dnes sa výmenný kurz jüanu mení menej často ako meny s flexibilným výmenným kurzom, ale mení sa častejšie ako meny s pevným výmenným kurzom..

Keď vláda udržiava pevný výmenný kurz, tento výmenný kurz je zvyčajne viazaný na americký dolár. Niektoré krajiny – napríklad Singapur – fixujú hodnotu svojej meny na kôš aktív, vrátane amerického dolára a ďalších hlavných mien alebo globálnych aktív.

Čo ovplyvňuje výmenný kurz meny?

Všetky výmenné kurzy sú ovplyvnené znakom zásobovanie a dopyt – vrátane výmenného kurzu pre bitcoiny, americký dolár a ďalšie meny.

Koľko sú ľudia ochotní zaplatiť za jeden bitcoin? Koľko bitcoinov je k dispozícii? Na základe odpovedí na tieto dve otázky bude cena bitcoinu stúpať alebo klesať.

Ponuka a dopyt sú samozrejme zložito prepojené s tisíckami rôznych faktorov.

vo svete tradičnej meny ovplyvňujú výmenný kurz tri faktory:

Úroková sadzba: Väčšina krajín má centrálnu banku, ktorá platí úrokovú sadzbu. Vďaka vyššej úrokovej miere je mena cennejšia, pretože investori chcú investovať v tejto krajine. Využívajú tak vysoké úrokové sadzby a svoje peniaze prevádzajú na menu tejto krajiny. Investori vymenia svoju menu za menu, ktorá platí vyššie úroky, a potom ju uložia v banke príslušnej krajiny, aby využili tieto vysoké sadzby.

Peňažná zásoba: Väčšina centrálnych bánk tiež kontroluje ponuku peňazí. Napríklad Úrad pre gravírovanie a tlač USA tlačí denne 38 miliónov poznámok v nominálnej hodnote asi 541 miliónov dolárov. Ak sa vytlačí viac peňazí, oslabuje sa ich hodnota v obehu. Priveľa peňazí naháňa príliš málo tovaru a služieb. Ľudia, ktorí majú peniaze, zvýšia ceny tovarov a služieb a vytvoria infláciu. Ak sa vytlačí príliš veľa peňazí, potom vidíme hyperinfláciu – napríklad to, čo sme videli v 20. rokoch v Nemecku alebo v modernom Zimbabwe..

Hospodársky rast a finančná stabilita: Krajina so silnou a rastúcou ekonomikou priláka investorov. Títo investori budú nakupovať tovary a služby v krajine. Musia za tým účelom nakupovať menu krajiny, čo spôsobí rast ceny tejto meny. Naopak, ak dôjde k oslabeniu hospodárskeho rastu a finančnej stability krajiny, investori budú chcieť predať svoje aktíva, čo vytvorí tlak na znižovanie meny a spôsobí pokles cien..

Všetky tieto tri faktory majú významný vplyv na ceny fiat mien. Ďalej sa pozrieme na to, ako určité faktory ovplyvňujú cenu bitcoinu.

Čo ovplyvňuje krypto výmenné kurzy?

Čo ovplyvňuje krypto výmenné kurzy?

Všetky vyššie uvedené faktory zohrávajú rozhodujúcu úlohu vo výmenných kurzoch na trhoch s fiat menami. Ale čo kryptotrhy?

Na kryptotrhoch sú výmenné kurzy primárne riadené rovnakými dvoma širokými faktormi: ponukou a dopytom.

Dodávka: Koľko žetónov je k dispozícii na zakúpenie? Ako rýchlo rastie ponuka každý rok? Koľko žetónov je uzamknutých? Koľko žetónov je k dispozícii prostredníctvom búrz alebo v rukách verejnosti?

Dopyt: Koľko je niekto ochotný zaplatiť za každý žetón? Ako veľmi chcú ľudia kúpiť konkrétny žetón? Aké atraktívne prvky má mena, aké iné meny nemajú?

Ak sú dopyt a ponuka rovnaké, hodnota kryptomeny zostáva rovnaká. Keď dopyt prevyšuje ponuku, ceny medzitým stúpajú. Videli sme to na bitcoinoch za posledné desaťročie: bitcoin má pevnú zásobu 21 miliónov, s klesajúcim počtom periodicky vydávaných tokenov. Keď dopyt po bitcoinoch vzrástol a ponuka zostala rovnaká, cena za bitcoin nevyhnutne vzrástla.

Ponuku a dopyt samozrejme tvoria samotné tisíce rôznych faktorov.

Kryptomena so silnou komunitou vývojárov, skvelou podporou aplikácií a množstvom humbukov bude mať napríklad silný dopyt. Na dopyt môžu mať vplyv tisíce faktorov.

Ako funguje výmenný kurz bitcoinu?

Ako funguje výmenný kurz bitcoinu?

Výmenný kurz bitcoinu funguje iným spôsobom ako tradičné národné meny.

Iste, výmenný kurz bitcoinov je ovplyvňovaný rovnakými faktormi.

The ponuka peňazí (alebo celková ponuka) bitcoinov úlohu zohráva napríklad aj miera inflácie (miera emisií alebo bloková odmena) bitcoinu.

Na rozdiel od národných mien však výmenný kurz bitcoinov neovplyvňuje žiadna konkrétna národná ekonomika. Centrálna banka krajiny nemôže zmeniť svoju úrokovú sadzbu, aby napríklad ovplyvnila výmenný kurz bitcoinu. Neexistuje žiadna bitcoinová centrálna banka, ktorá by sa mohla rozhodnúť vydať viac bitcoinov.

Výmenný kurz bitcoinu tiež nie je skutočne ovplyvnený finančnými cyklami. Štvrťročný rast HDP v krajine nemá vplyv na bitcoiny ani na prirodzený recesný a inflačný cyklus.

Hore sme hovorili o tom, ako dva jednoduché faktory ovplyvňujú každý výmenný kurz na svete: ponuka a dopyt. Rovnako ako fiat meny, aj výmenné kurzy kryptomeny sú ovplyvnené tisíckami podfaktorov, ktoré tvoria ponuku a dopyt.

Ktoré krajiny majú pevné výmenné kurzy? Sú dobré alebo zlé?

Ktoré krajiny majú pevné výmenné kurzy? Sú dobré alebo zlé?

Niektorí veria, že kontrola výmenného kurzu je dobrý nápad. Je zrejmé, že v posledných desaťročiach to dobre fungovalo pre Čínu a Saudskú Arábiu.

Keď väčšina počuje o fixnom výmennom kurze, uvažuje o čínskych juanoch a saudskoarabských rijáloch.

Možno vás prekvapí, keď sa dozviete, že USA a väčšina hlavných krajín mali po väčšinu minulého storočia fixný výmenný kurz.

V priebehu 18. a 20. rokov 20. storočia Spojené štáty postupne hromadili väčšinu svetovej ponuky zlata. Vláda USA stanovila cenu zlata na 20,67 USD za uncu zákonom o zlatom štandarde z roku 1900.

Táto cena by zostala rovnaká až do roku 1934, keď zákon o zlatých rezervách zakázal súkromné ​​vlastníctvo zlata a poveril prezidenta Franklina Delana Roosevelta znehodnotiť americký dolár. Vláda cez noc zvýšila cenu zlata z 20,67 USD za uncu na 35 USD za uncu. Dolár bol znehodnotený o 60%, aj keď hodnota vládnych zlatých rezerv vzrástla z noci na deň z 0,333 miliardy na 7,348 miliárd dolárov.

Väčšina ostatných spoločností uznala hodnotu stabilnej meny a USA sa rýchlo stávali globálnou superveľmocou. V roku 1944 teda väčšina krajín sveta podpísala Brettonwoodskú dohodu, čím súhlasila s naviazaním svojich mien na americký dolár..

Tento zlatý štandard trval celú cestu až do roku 1971, keď prezident Nixon odstránil americký dolár zo zlatého štandardu. Od tohto okamihu si americký dolár udržuje pohyblivý alebo flexibilný výmenný kurz.

Výhody a nevýhody fixného výmenného kurzu

Výhody a nevýhody fixného výmenného kurzu

Či už sa jedná o fiat meny alebo kryptomeny, pevné výmenné kurzy môžu byť dobré alebo zlé. Medzi výhody a nevýhody fixného výmenného kurzu patria:

Pros

Stabilita: Prvou a najdôležitejšou výhodou fixného výmenného kurzu je, že môže vytvárať stabilitu. Investori vedia, aká je mena. Môžu investovať v krajine a vedia, že investícia nebude kvôli fluktuácii meny kolísať.

Menšie krajiny ťažia zo sily silnejších krajín: Viac krajín zavádza svoju menu k americkému doláru ako ktorákoľvek iná mena na svete. Prečo? USA majú silnú a diverzifikovanú ekonomiku. Pri raste amerického dolára môže každá krajina, ktorá americký dolár použije, nepriamo profitovať z tohto rastu. Ak je vaša fiat mena naviazaná na americký dolár a americký dolár rastie na hodnote, potom rastie aj vaša fiat mena.

Zápory

Fixné výmenné kurzy sú drahé na udržanie: Väčšina vlád udržuje pevný výmenný kurz udržiavaním veľkých devízových rezerv. Pre krajinu veľkú ako Čína sú potrebné obrovské rezervy v cudzej mene, aby bola mena stabilná. Udržiavanie týchto rezerv je nákladné.

Robí z krajiny cieľ pre špekulantov: Stanovenie výmenného kurzu môže z krajiny urobiť cieľ špekulantov. Špekulanti môžu menu skrátiť, čím umelo znižujú hodnotu meny. Centrálna banka musí previesť svoje devízové ​​prostriedky tak, aby zvyšovala hodnotu svojej meny. Ak centrálna banka nebude mať dostatok, bude musieť zvýšiť úrokové sadzby, čo spôsobí recesiu. Videli sme to s britskou librou v roku 1992, keď George Soros neustále skratoval libru, kým sa britská centrálna banka nevzdala a nechala libru plávať. Videli sme to aj so Švajčiarskom v roku 2015, keď vláda uvoľnila švajčiarsky frank zo svojho kolíka k euru.

Čierne trhy môžu narušiť fixné výmenné kurzy: Vlády sa často pokúšajú zaviesť fixný výmenný kurz, aby využili výhody uvedené vyššie, ibaže zlyhali pri skutočnej implementácii tohto fixného výmenného kurzu. Videli sme to vo Venezuele a ďalších krajinách. Vláda Venezuely oficiálne naviazala svoju menu na americký dolár s cieľom znovu získať ekonomickú stabilitu. Väčšina občanov je však súkromne ochotná akceptovať omnoho iný výmenný kurz na čiernych trhoch. Výmenný kurz na čiernom trhu sa výrazne líši od oficiálneho výmenného kurzu, čo podkopáva pokus vlády o vytvorenie stability.

Fixné výmenné kurzy v kryptomene

Fixné výmenné kurzy v kryptomene

V kryptosvete vidíme pevné výmenné kurzy. Najčastejšie sa vyskytujú u stabilcoinov.

Stablecoiny sú kryptomeny, ktoré majú zámerne stabilnú hodnotu. Prevažná väčšina stablecoinov na dnešnom trhu je viazaná na americký dolár. Stabilnú hodnotu si udržujú tým, že držia hotovostné rezervy v amerických dolároch 1: 1.

Stablecoiny ako Gemini Dollar (GUSD) a Tether (USDT) fungujú týmto spôsobom: tieto spoločnosti vydávajú digitálne tokeny 1: 1 so svojimi hotovostnými rezervami. Držitelia tokenov GUSD a USDT si môžu tieto tokeny kedykoľvek vymeniť za americké doláre. Pokiaľ môžete zameniť 1 GUSD za 1 USD, potom bude mať 1 GUSD na trhu vždy hodnotu 1 USD.

Niektoré krajiny používajú voľne fixné výmenné kurzy

Niektoré krajiny používajú voľne fixné výmenné kurzy

Niektoré krajiny vytvorili jedinečné riešenie. Vytvorili voľné výmenné kurzy. Tieto výmenné kurzy majú určité obchodné pásmo. Výmenný kurz sa môže pohybovať v tomto pásme.

Cieľom voľne fixného výmenného kurzu je poskytnúť mene adaptabilitu pohyblivého výmenného kurzu v kombinácii so stabilitou fixného výmenného kurzu. Ak je správne implementovaná, môže celkom dobre fungovať.

Existujú tri hlavné nekryté meny, ktoré v súčasnosti používajú voľne stanovené výmenné kurzy:

Čína: Čínsky jüan (CNY) má 2% obchodné pásmo založené na včerajšom strede. Výmenný kurz sa môže pohybovať v tomto pásme skôr, ako vláda prijme opatrenia na jeho stabilizáciu. Yuan je fixovaný na kôš s aktívami (ktoré väčšinou pozostávajú z amerických dolárov).

Singapur: Singapurský dolár (SGD) je riadený v obchodnom pásme, aby umožnil pomalý rast hodnoty. Je to spojené s košom aktív.

Vietnam: Vietnamský dong (VND) má obchodné pásmo 2%, aj keď vláda pravidelne devalvuje menu nad tento rozsah (ako sa to stalo v decembri 2016). Dong je naviazaný na americký dolár.

Výmenné kurzy kryptomeny nemôžu byť ovplyvňované centrálnymi bankami

Výmenné kurzy kryptomeny nemôžu byť ovplyvňované centrálnymi bankami

Centrálne banky a iné vládne subjekty majú určitý vplyv na výmenné kurzy fiat mien. Federálny rezervný systém USA môže upravovať úrokové sadzby napríklad tak, aby nepriamo ovplyvňoval výmenné kurzy.

Jednou z najväčších výhod kryptomeny je, že výmenné kurzy ležia mimo doménu vládneho rozhodovania.

Bitcoin je prvá skutočne globálna mena na svete. Nie je to spojené s ekonomickou výkonnosťou ktorejkoľvek jednej krajiny. Centrálna banka nemôže sama ovplyvniť cenu bitcoinu.

Ak sa americká ekonomika dostane do recesie, potom sa očakáva pokles hodnoty amerického dolára. Hodnota bitcoinu sa medzitým nemusí meniť v porovnaní s inými globálnymi menami, pretože bitcoin nie je spojený iba s americkou ekonomikou.

Kurzy kryptomeny nie sú imunné voči vládnym zásahom

Kurzy kryptomeny nie sú imunné voči vládnym zásahom

Samozrejme, aj tí najtvrdší zástancovia kryptomeny pripustia, že v kryptomenách existuje chyba: vlády môžu stále ovplyvňovať výmenné kurzy kryptomeny rôznymi spôsobmi..

Vlády môžu vlastniť fond krypto rezervy: Povedzme, že vláda Spojených štátov chce kontrolovať výmenný kurz BTC / USD. Rozhodnú sa kúpiť 1 milión BTC a držať ho v rezervnom fonde. Ak začne byť kurz BTC / USD príliš vysoký, americká vláda časť tohto fondu predá, čo vytvára predajný tlak na trhy a spôsobuje pokles cien.

Vlády môžu zakázať alebo obmedziť krypto: Čínska vláda zakázala mnoho aspektov kryptoobchodovania v roku 2017. To spôsobilo, že ceny bitcoinov klesli, aj keď to malo krátkodobý efekt. Mnoho ľudí to považovalo za pozitívne znamenie: ani taká veľká a mocná krajina ako Čína nemôže dlhodobo ovplyvniť hodnotu bitcoinu. Zamyslite sa však nad tým, čo by sa stalo, keby viac krajín zakázalo bitcoin cez noc. Čo by sa stalo, keby EÚ náhle zmenila spôsob, akým zaobchádza s bitcoinmi? Čo sa stane, ak sa americká vláda rozhodne zakázať bitcoiny?

Kvôli týmto dvom nevýhodám môžu vlády stále ovplyvňovať výmenné kurzy kryptomeny rôznymi spôsobmi.

Celkovo sú však výmenné kurzy kryptomeny do veľkej miery diktované dvoma trhovými silami: ponukou a dopytom. Výmenné kurzy kryptomeny nie sú fixné na žiadnu konkrétnu vládu, ani nie sú viazané na konkrétnu hodnotu alebo fiat menu. To je jeden obrovský rozdiel medzi výmennými kurzami kryptomeny a fiat meny.

Výmenné kurzy a rozpätia konverzie

Výmenné kurzy a rozpätia konverzie

Na trhoch s kryptomenami a fiat menami nikdy neexistuje iba jeden konkrétny výmenný kurz kryptomeny.

Iste, výmenný kurz BTC / USD by sa mohol pohybovať okolo 10 000,00, ale je nepravdepodobné, že by ste videli presný výmenný kurz od každej burzy a banky.

Ak je rozdiel medzi výmennými kurzami, nazýva sa to rozpätie konverzie. Rozpätie konverzie sa líši od trhovej ceny, ktorú obchodník dostane.

Banka, zmenáreň alebo zmenáreň zmenia cenu, aby dosiahli zisk. Kreditné karty, PayPal a ďalšie peňažné služby fungujú rovnako.

Povedzme, že výmenný kurz USD / CAD je 1,30. Môžete vycestovať do Spojených štátov a kúpiť si puzdro na pivo pomocou kreditnej karty CAD za 10 USD. Ak by ste zaplatili trhovú sadzbu, váš celkový poplatok by bol 13 CAD. V skutočnosti však vaša spoločnosť vydávajúca kreditné karty bude účtovať ďalší výmenný kurz, povedzme, 2,5%. Cena, ktorú uvidíte na svojej kreditnej karte, bude 13,25 CAD kvôli tomuto pridanému poplatku.

Banky, zmenárne a platformy pre kryptomeny si účtujú spready na konverziu, aby pokryli svoje poplatky za služby. Niektoré si k tomu účtujú ďalšie poplatky, zatiaľ čo iné – napríklad spoločnosti vydávajúce kreditné karty – účtujú iba poplatky za devízu.

Ďalej si povieme niečo o konkrétnych faktoroch, ktoré ovplyvňujú cenu bitcoinu, ale najskôr máme veľmi špeciálny graf, ktorý vám ukáže rozpis akcie ceny bitcoinu po jednotlivých mesiacoch..

Cenový graf BTC Zisky / straty mesiac po mesiaci, rok čo rok

Bitcoin-návrat-by-mesiac-stredná-def

Kliknite pre zväčšenie: Graf ceny bitcoinu za mesiac 2009 – 2019 zobrazujúci zisky a straty

Teraz je tu extra sladká grafika, ktorá každý mesiac ilustruje cenové zisky a straty bitcoinu, ako aj zhrnutie prehľadu toho, čo všetky tieto čísla predstavujú.

Väčšina ľudí sa na cenu bitcoinu pozerá ako na súvislý graf. S bitcoinmi sa obchoduje 24 hodín denne, 7 dní v týždni, po celom svete. Nesleduje tradičné cykly finančného trhu. Neexistujú žiadne štvrťročné správy o zisku bitcoinu.

Stále však môžete získať určité informácie z toho, ako sa bitcoiny v jednotlivých mesiacoch pohybujú. Tu je graf pohybu cien bitcoinov každý mesiac od augusta 2010 (spustenie prvého nástroja na sledovanie výmenného kurzu bitcoinov) až do októbra 2019.

Údaje zhromaždila spoločnosť Cane Island Alternative Advisors, texaská firma zaoberajúca sa kryptografickými analýzami, s údajmi zhromaždenými od spoločnosti Coinmetrics.

Graf vyzerá ako chaos a má niekoľko rozpoznateľných vzorov. Tu je však niekoľko informácií, ktoré môžeme získať z grafu:

 • Bitcoin zažil svoj najlepší mesiac v novembri 2013, keď ceny medzi 1. a 30. novembrom vzrástli o 467,4%
 • V priemere zažívajú bitcoiny najväčšie pozitívne pohyby cien v apríli (priemer 32,4%) a máji (priemer 28,9%), čo je výrazne vyššie ako v ktoromkoľvek inom mesiaci
 • August a september sú jediné mesiace, kedy došlo k negatívnemu pohybu priemerných cien bitcoinov, keď poklesli o 37,3%, respektíve 48,3%
 • Október a november majú ďalšie najväčšie priemerné cenové skoky po máji a júni, pričom v októbri sa priemerne zvýšili o 20,1% a v novembri o 26,9%
 • Celkovo bitcoin v mesiacoch máj medzi rokmi 2011 a 2019 získal kumulatívne 1146,1%, čo je vyšší kumulatívny nárast ako v ktoromkoľvek inom mesiaci
 • Bitcoin zaznamenal podobne pôsobivý kumulatívny rast cien vo všetkých mesiacoch máj (885,6%), november (752,6%) a október (523,3%)
 • K najväčšiemu cenovému skoku, ktorý kedy bol v tomto roku k dispozícii, došlo v roku 2013, keď cena bitcoinu od 1. januára do 31. decembra vzrástla o 5486,7%
 • Bitcoin zaznamenal iba dva záporné roky: v roku 2014 cena bitcoinu poklesla od začiatku do konca roka o -57,6%; a v roku 2018 cena bitcoinu od začiatku do konca roka poklesla o -70%
 • Bitcoin mal dva mesiace, keď jeho cena zostala úplne neutrálna a v priemere sa zmenila o 0,0% od prvého do posledného dátumu mesiaca: september 2010 a apríl 2012
 • Najhorším mesiacom v bitcoinoch v histórii bol august 2011, kedy bitcoin klesol o -39,4% od prvého do posledného dátumu v mesiaci
 • Zaujímavé je, že druhý a tretí najhorší mesiac bitcoinu nastali bezprostredne po jeho hodnotnom mesiaci: bitcoin v septembri 2011 poklesol o 37,3% a v októbri 2011 o 36,4%

Poďme teraz prejsť do top 20 hnacích síl zodpovedných za pohyb ceny bitcoinu hore a dole.

Top 20 faktorov ovplyvňujúcich cenu bitcoinu

cenové faktory bitcoinu

Cenu bitcoinu ovplyvňujú tisíce jednotlivých faktorov. Ďalej je uvedených 20 najdôležitejších faktorov.

Maximálna ponuka bitcoinu

Bitcoin je jedinou hlavnou menou na svete so špecifickým, vopred stanoveným, pevným limitom. Existuje iba 21 miliónov bitcoinov. Tento limit je pevne zakódovaný do bitcoinu.

Skutočná ponuka bitcoinu je samozrejme už oveľa nižšia. Milióny bitcoinov boli stratené, uzamknuté alebo zničené. Niektorí ľudia veria, že až 4 milióny bitcoinov už nie sú prístupné.

Z 18 miliónov bitcoinov vyťažených k dnešnému dňu by to mohlo znamenať, že v obehu je skutočne iba 12 alebo 13 miliónov a do ďalších 120 rokov zostáva vytlačiť iba ďalšie 3 milióny (posledný bitcoin sa plánuje ťažiť v roku 2140)..

Miera emisií (bloková odmena)

Rovnako ako centrálna banka, aj bitcoinový blockchain tlačí každý rok nové peniaze. Bitcoinový blockchain každých 10 minút uvoľní do ekonomiky 12,5 BTC. Toto je bloková odmena a udeľuje sa bitcoinovému baníkovi, ktorý tento blok ťažil.

Pomáha myslieť na mieru emisií ako na mieru inflácie bitcoinu. Keď sa razia nové bitcoiny, malo by to znížiť cenu bitcoinu (za predpokladu, že dopyt bude stabilný), čo spôsobí infláciu. Miera emisií bitcoinu je však taká nízka, že nedrží krok s rastúcim dopytom. Preto cena bitcoinu rok čo rok neustále stúpala.

Miera emisií bitcoinu pravidelne klesá. Bitcoinový blockchain spočiatku rozdával 50 BTC ako blokovú odmenu. Potom toto číslo kleslo na 25 BTC. Dnes je na hodnote 12,5 BTC, s ďalšou blokovou odmenou „na polovicu“ je naplánované na 14. mája 2020. K tomuto dátumu poklesne bloková odmena bitcoinu na 6,25 BTC, čo znamená, že miera inflácie bitcoinu sa cez noc v podstate zníži na polovicu..

Ubúdajúca ponuka bitcoinov

Dôležitým faktorom nie je iba prísun bitcoinu, ale aj skutočnosť, že klesá prísun nových bitcoinov. Doteraz sme ťažili 18 miliónov bitcoinov (stav k novembru 2019). Vyrobených bude iba 21 miliónov bitcoinov, čo znamená, že sme vyťažili 85% z celkovej ponuky bitcoinov.

O to prekvapivejšie je, že posledné bitcoiny nebudeme ťažiť až do roku 2140!

Kvôli zmenšujúcemu sa systému odmeňovania bitcoinov sa bloková odmena bitcoinu bude aj naďalej znižovať na polovicu, kým sa každý deň nebude ťažiť iba niekoľko desatín alebo stotín bitcoinu.

Nakoniec v roku 2140 bude v bitcoinovom blockchaine vyťažený posledný bitcoin, kedy už nikdy nebudú vytvorené žiadne nové bitcoiny.

Ekonomický rast v bitcoinovej komunite

Bitcoin nie je viazaný na ekonomický rast žiadnej konkrétnej krajiny. Stále však existuje celá bitcoinová ekonomika. Táto bitcoinová ekonomika nefunguje celkom rovnako ako ekonomika USA alebo Číny.

Na ekonomiku bitcoinov však stále majú vplyv napríklad spotrebiteľské výdavky. Ako často ľudia skutočne používajú bitcoiny na míňanie? Ako často ľudia uskutočňujú transakcie v bitcoinoch? Aký druh tovaru alebo služieb je niekto ochotný poskytnúť za 0,5 BTC?

Ekonomiku bitcoinu ovplyvňuje aj podpora a rozvoj komunity. Prispievajú do projektu vývojári? Podporujú bitcoinové aplikácie členovia komunity?

Komunita bitcoinov má svoju vlastnú ekonomiku a s rastom tejto ekonomiky ovplyvňuje dopyt po bitcoinoch.

Dostupné dodávky bitcoinu

Toto je tretíkrát, čo sme zmienili ponuku ako jeden z faktorov ovplyvňujúcich cenu bitcoinu. Dostupná ponuka bitcoinu sa však môže výrazne líšiť od skutočnej obežnej ponuky.

Vieme, že k dnešnému dňu bolo vyťažených 18 miliónov bitcoinov. Vieme však tiež, že nie všetkých 18 miliónov týchto bitcoinov stále koluje.

Určitý počet bitcoinov majú ľudia, ktorí ich napríklad nikdy nepredajú pod určitú cenu. Za tie roky sa stratil alebo zničil aj určitý počet bitcoinov, ktoré sa už nebudú dať získať späť.

S ohľadom na tieto faktory vyzerá vzorec na výpočet dostupnej ponuky bitcoinov takto:

Dostupná zásoba = obežná zásoba – bitcoiny, ktoré sú držané alebo stratené

Vieme, že existuje 18 miliónov bitcoinov. Teraz predpokladajme, že boli stratené dva milióny týchto bitcoinov. Ľudia vyhadzujú pevné disky. Ľudia zabúdajú na svoje heslá. Ľudia omylom zničia alebo zničia staré počítače. Kvôli týmto strateným alebo zničeným bitcoinom máme v obehu iba 16 miliónov bitcoinov.

Teraz predpokladajme, že zo zvyšných 16 miliónov bitcoinov v držbe ľudí by 15 miliónov z nich nikdy nepredalo svoje bitcoiny za niečo menej ako 20 000 dolárov za kus.

V tomto scenári by dostupná dodávka bitcoinu za každú cenu pod 20 000 dolárov bola 1 milión BTC.

To zohráva rozhodujúcu úlohu pri tvorbe ceny bitcoinu. Predpokladajme, že máme kopu kupujúcich, ktorí chcú investovať do bitcoinu. Chcú kúpiť 10 000 BTC bez ohľadu na cenu. Títo kupujúci sa dostali na trh a zamerali sa na 1 milión držiteľov bitcoinov, ktorí boli ochotní predať za cenu nižšiu ako 20 000 dolárov. Nakoniec sa predajcovia zmenšia a cena sa zvýši. Cena sa nakoniec dostane natoľko vysoko, že to môže zlomiť 20 000 dolárov, čo je bod, v ktorom sú niektorí ľudia ochotní predať svoje bitcoiny.

Tento fenomén rastu a poklesu cien nakoniec vytvára tanec tam a späť. Objem nákupov a predajov naďalej nekonečne kolíše, čo vyvoláva volatilitu na trhoch, kým sa ceny nevyrovnajú.

Aplikácie a vývoj softvéru

Bitcoin je otvorený zdroj a na bitcoinoch môže každý postaviť čokoľvek. S rastúcim využitím bitcoinu sa zvyšoval aj dopyt po aplikáciách a softvéri na zvýšenie použiteľnosti bitcoinov.

Vývojári aplikácií a softvéru čelia situácii s chybou 22 s bitcoinmi. So zvyšujúcim sa dopytom po bitcoinoch rastie aj dopyt po dobrých bitcoinových aplikáciách a softvéri. Aby však vývojári aplikácií a softvéru mohli stavať na bitcoinoch, musia najskôr vidieť určitý dopyt po ich aplikáciách a softvéri.

Napriek tejto situácii typu catch-22 vývojári aplikácií a softvéru pokračujú v budovaní skvelých vecí na bitcoinoch. Niektorý softvér interaguje priamo s bitcoinovým ekosystémom: aplikácie peňaženky vám umožňujú bezpečne držať bitcoin napríklad vo vašom mobilnom zariadení.

Iný softvér sa nijako priamo nepripojí k bitcoinovému blockchainu. Napríklad aplikácia na sledovanie portfólia jednoducho skontroluje cenu bitcoinu a povie vám, aké cenné je vaše portfólio.

Pretože je na bitcoinoch postavených viac aplikácií a softvéru, zvyšuje sa dopyt po bitcoinoch. Používanie bitcoinov je jednoduchšie. Začnete používať bitcoin. Snažíte sa, aby vaši priatelia začali používať bitcoin. Ak sa chcete bitcoinu zúčastniť, je potrebné vynaložiť menšie úsilie. Je tu menšia krivka učenia. S menším počtom prekážok vstupu nikdy nebol lepší čas vstúpiť.

Prístupnosť a ľahkosť nákupu

V začiatkoch bitcoinu bolo použitie bitcoinu pomerne ťažké. Potrebovali ste si stiahnuť celý bitcoinový softvér, aby ste napríklad zadržali bitcoin.

Dnes je nákup bitcoinov taký ľahký ako stiahnutie mobilnej aplikácie a zadanie informácií o vašej kreditnej karte. Niektorí ľudia si môžu bitcoiny kúpiť zo svojich bežných investičných platforiem – napríklad Robinhood, Fidelity alebo TD Ameritrade.

Ako sa zvyšuje jednoduchosť používania bitcoinu, stáva sa čoraz prístupnejším pre širšiu skupinu ľudí. V roku 2011 mohol niekto počuť o bitcoinoch a mal záujem o nákup bitcoinov, ale odradila ho vysoká krivka učenia a komplikovaný proces nákupu. Tá istá osoba dnes čelí niekoľkým prekážkam na svojej ceste k nákupu svojich prvých bitcoinov.

Konkurencia altcoinov a bánk

V roku 2009, keď boli bitcoiny prvýkrát uvedené na trh, nemal konkurenciu. Bola to jediná blockchainová kryptograficky zabezpečená mena na svete. Ľudia ani nevedeli, čo je blockchain.

Dnes sa veci zmenili a bitcoin má veľkú konkurenciu. Konkurenti bitcoinu sú rýchlejší a škálovateľnejší. Niektoré z nich sú viac anonymné alebo zamerané na súkromie.

Jedna vec však zostala počas celej kryptografickej histórie konštantná: bitcoiny zostali najväčšou kryptomenou na svete podľa trhového stropu. Od roku 2009 do roku 2017 sa dominancia bitcoinu pohybovala niekde medzi 90% a 100%. To znamená, že zo všetkých peňazí v kryptomene bolo 90% až 100% týchto peňazí v bitcoinoch.

Od roku 2017 sa veci zmenili. V januári 2018 dosiahla dominancia bitcoinu historické minimum, okolo 36%. Viac peňazí bolo na konkurenčných trhoch s altcoinmi ako v bitcoinoch.

Dnes dominancia bitcoinov opäť vzrástla. V novembri 2019 sa index dominancie BTC pohybuje okolo 70%.

Samozrejme, veci sa v budúcnosti môžu ľahko zmeniť. Bitcoin mal výhodu prvého hýbateľa, ale čelí konkurencii niektorých elitných vývojových tímov sveta. Na trhu existujú rýchlejšie a lepšie kryptomeny, ale žiadny z týchto konkurentov zatiaľ nespochybnil dominanciu bitcoinu.

Navyše bitcoin čelí konkurencii nielen altcoinov. Banky poskytujú svoje vlastné služby prevodu peňazí zadarmo, napríklad Venmo. Korporácie tiež zavádzajú svoje vlastné digitálne meny – napríklad Facebook’s Libra, ktorý je podporovaný. To všetko môže byť konkurencia bitcoinu.

Výrobné náklady

Náklady na výrobu majú rozhodujúcu úlohu v cene bitcoinu. Áno, bitcoin je virtuálna mena a nie je potrebné vyrábať žiadne fyzické „bitcoiny“. V bitcoinoch však stále existujú skutočné výrobné náklady vrátane ťažby a spotreby elektrickej energie.

Ťažba bitcoinov vyžaduje na napájanie serverových fariem obrovské množstvo energie. Tieto serverové farmy pracujú na vytvorení kryptografického riešenia. Prvý počítač, ktorý zistí, že dané riešenie dostane blokovú odmenu.

Čím viac baníkov sa pripája k bitcoinovému ekosystému, ťažba bitcoinov je čoraz ťažšia. Obtiažnosť sa zvyšuje, čo znamená, že na vyriešenie každej kryptografickej hádanky je potrebných viac elektrickej energie a výpočtového výkonu.

Teoreticky nemusí existovať súvislosť medzi trhovou cenou bitcoinu a jeho nákladmi na ťažbu. V praxi však zistíme, že cena bitcoinu úzko súvisí s jeho marginálnymi výrobnými nákladmi.

Regulačné a právne otázky

Je pravda, že jednotlivé vlády nemajú úplnú kontrolu nad bitcoinmi. Je však tiež pravda, že jednotlivé vlády môžu vydávať nariadenia, ktoré majú výrazný vplyv na bitcoiny.

Videli sme to v septembri 2017, keď Čína zakázala v krajine pôsobiť burzy bitcoinov. Cena bitcoinu klesla (aj keď sa do konca roka neskôr vrátila na svoje historické maximum).

Videli sme to aj v New Yorku, ktorý bol prvým štátom, ktorý zaviedol pravidlá špecifické pre kryptomeny, ktoré musia burzy dodržiavať. Dnes mnoho kryptobúrz naďalej zakazuje obyvateľom New Yorku účasť na burze, pretože tieto burzy nechcú dodržiavať požiadavky BitLicense..

Čo sa stane, ak IRS náhle rozhodne, že bitcoiny sú nezdaniteľné? Čo sa stane, ak vláda USA zajtra zakáže nákup bitcoinov? Čo sa stane, ak Európska únia vydá nariadenia, ktoré prísne zakazujú používanie búrz s kryptomenami?

Všetky tieto situácie sú uskutočniteľné. Niektoré nariadenia spôsobia pokles ceny bitcoinu, zatiaľ čo iné spôsobia rast ceny alebo zostanú rovnaké. Je zrejmé, že regulačné a právne zmeny majú výrazný vplyv na cenu bitcoinu.

Dostupnosť na miestnych a medzinárodných burzách

Najväčšie burzy kryptomien na svete akceptujú populárne fiat meny ako americký dolár a euro. Väčšina búrz s kryptomenami však neprijíma menšie fiat meny. Väčšina búrz s kryptomenami nemá napríklad pár AUD / BTC alebo pár CAD / BTC. Namiesto toho musia Austrálčania a Kanaďania ísť na špeciálne burzy, aby vymenili svoje austrálske alebo kanadské doláre za bitcoiny.

Keď budú bitcoiny dostupnejšie na globálnych burzách, bude pre ľudí na celom svete jednoduchšie nakupovať. Niektoré z najväčších príležitostí na rast bitcoinov sú v rozvojových častiach sveta: viac ako 2 miliardy ľudí na celom svete sú tradičnými bankami nedostatočne obsluhovaní, mohli by však bitcoinom výrazne pomôcť.

Zakaždým, keď sa kryptomena otvorí v novej, nedostatočne obsluhovanej časti sveta, zvyšuje sa dostupnosť bitcoinov, znižujú sa prekážky vstupu a rieši sa rastúci dopyt..

Mediálne pokrytie

Mediálne pokrytie bitcoinu má obrovský vplyv na dopyt po bitcoinoch, takže sa nemožno čudovať, že médiá môžu významne ovplyvniť cenu bitcoinu.

Pozitívna pozornosť médií môže spôsobiť rýchle zvýšenie cien bitcoinov. Zrazu sa zdá, že všetci hovoria o bitcoinoch v priaznivom svetle a považuje ich za nové digitálne zlato.

Negatívna pozornosť médií môže medzitým spôsobiť pokles dopytu po bitcoinoch. Hlavné médiá môžu bitcoiny označiť za podvod alebo pyramídovú hru, napríklad ak presvedčia používateľov, aby svoje bitcoiny predali, a ceny klesnú.

Vidlice a míľniky rozvoja

Bitcoin prešiel vo svojej histórii niekoľkými významnými forkami, vrátane soft forkov a hard forkov. Doposiaľ najväčšia ťažkosť sa vyskytla 1. augusta 2017, keď sa bitcoiny rozdelili na bitcoiny (BTC) a bitcoinové peniaze v hotovosti (BCH).

Keď sa vyskytnú vidlice alebo významné míľniky vývoja, môže to na trhoch vyslať vlnenie. Cena bitcoinu v dňoch, ktoré viedli k tvrdej vidlici, prudko kolísala. Aj keď trhy nemusia úplne pochopiť, ako tieto tvrdé vidlice fungujú alebo aký bude ich konečný vplyv, je zrejmé, že tieto tvrdé vidlice majú výrazný vplyv na ponuku a dopyt..

Vnútorné riadenie

Bitcoin nemá žiadnu správnu radu. Za rozhodovanie o bitcoinoch nie je žiadna centralizovaná spoločnosť. Správa bitcoinu je decentralizovaná.

Za riadením bitcoinu však stále nevyhnutne existujú ústredné postavy. Za najväčšie zmeny bitcoinu sú zodpovední vedúci vývojári bitcoinov. Existujú ľudia, ktorí vlastnia určité domény – napríklad bitcoin.com alebo bitcoin.org -, ktorí môžu ovplyvňovať komunity.

V rámci tejto riadiacej štruktúry nevyhnutne existujú spory. Tieto spory sa niekedy vyriešia bez problému. V iných prípadoch vedú k tvrdým vidličkám. Keď problémy s vnútorným riadením zasiahnu bitcoiny, môže to mať vplyv na ponuku a dopyt na trhu.

Problémy so zabezpečením, hackermi a porušeniami údajov

V priebehu rokov došlo k stovkám hackerov kryptomeny, narušeniu bezpečnosti, strate dát a ďalším problémom. Ak dôjde k týmto porušeniam, môže to na trhu spôsobiť nárazové vlny.

Ak dôjde k hacknutiu burzy a napríklad o zákaznícke prostriedky stratí 100 miliónov dolárov, môže to na trhu spôsobiť paniku. Ľudia sa môžu pokúsiť napríklad predať svoje bitcoiny a rýchlo vybrať svoje prostriedky.

Alebo ak dôjde k úniku osobných údajov, súkromných kľúčov alebo iných údajov, môže to spôsobiť podobnú paniku. Problémy s bezpečnosťou môžu vytvoriť na trhu tlak na zníženie predaja.

Nový pokrok v oblasti bezpečnosti môže zároveň poskytnúť trhu väčší pokoj v duši. Nová cenovo dostupná peňaženka môže dať ľuďom pokoj, že ich prostriedky sú v bezpečí napríklad v bitcoinoch, čo vytvára tlak na rast trhov.

Bitcoinové podvody a pyramídové hry

Všetci sme už počuli príbehy bez námahy krypto milionárov: ľudí, ktorí nakúpili obrovské množstvá bitcoinov v pravý čas, a potom sa ich držali, až kým nestáli za milióny dolárov. Všetci by sme chceli zarobiť ľahké peniaze, a preto sú podvodníci často zameraní na nových používateľov bitcoinov pomocou rýchlych schém zbohatnutia.

V histórii bitcoinov sa vyskytlo veľa podvodov – od výstupných podvodov cez pyramídové hry až po podvodné investičné programy. Keď sa odhalí alebo vypne bitcoinový podvod, vrhá všetky bitcoiny do negatívneho svetla, čo môže výrazne ovplyvniť cenu bitcoinu.

Diania

Na cenu bitcoinu môžu mať vplyv všetky typy udalostí, vrátane:

 • Uzavretie hlavných trhovísk, ktoré používajú bitcoiny (napríklad neslávne známeho drogového trhu Silk Road)
 • Vyhlásenie vládnych nariadení
 • Výmena hack alebo narušenie bezpečnosti
 • Ohlásenie daňových zmien
 • Globálne recesie alebo významné hospodárske udalosti
 • Tvrdé vidličky
 • Veľryba premiestňujúca na trh veľké množstvo mincí
 • Peňaženka nedotknutá od začiatku 2010-tych rokov náhle presunula obrovské množstvo bitcoinov
 • Spustenie konkurenčnej kryptomeny
 • Politické udalosti, ako napríklad voľba prezidenta vhodného pre kryptomeny

Všetky tieto udalosti môžu mať rôzny vplyv na cenu bitcoinu.

Spustenie novej výpočtovej technológie alebo baníkov

Ťažba bitcoinov je predovšetkým o ťažbe najviac bitcoinov s najmenším počtom zdrojov. S ohľadom na tento cieľ vytvorili výrobcovia baníctva, ako napríklad Bitmain, vysoko špecializované počítače určené výhradne na ťažbu bitcoinov. Tieto vysoko efektívne stroje vyrábali najvyšší možný hashrate pri najmenšom množstve elektriny.

Ako technológia rastie, baníci sú čoraz efektívnejší. V začiatkoch bitcoinu ste mohli ťažiť bitcoiny s priemernou hernou grafickou kartou pre PC. Dnes už sotva dosiahnete zisk aj u špecializovaných baníkov.

Spustenie novej výpočtovej technológie významne ovplyvňuje zisky baníkov, čo môže mať vplyv na cenu bitcoinu.

V budúcnosti sa možno budeme musieť vyrovnať so spustením kvantových počítačov. Kvantové počítače budú schopné vystreliť dnešné počítače z vody. Niektorí veria, že to okamžite spôsobí zničenie bitcoinovej siete. Iní veria, že sa môžeme vyhnúť tomu, že išlo o kvantovo odolné upgrady.

Skutočná hodnota softvéru a blockchainu spoločnosti Bitcoin

Kryptokritici často tvrdia, že bitcoin nemá „žiadnu skutočnú hodnotu“. Bitcoin nie je ničím podporovaný, tak ako to môže mať z dlhodobého hľadiska cenu?

V skutočnosti ani väčšina moderných fiat mien nie je technicky podložená ničím. Napríklad žiadna veľká mena nie je na zlatom štandarde. Niektoré moderné ekonomiky – napríklad Kanada – už nevlastnia ani značné množstvo zlata. Namiesto toho tieto fiat meny získavajú svoju hodnotu „nariadením“ vlády. Majú hodnotu, pretože dôverujete vláde Spojených štátov alebo Kanady.

Podobne vnútorná hodnota bitcoinu pochádza z jeho základného softvéru, ktorým je bitcoinový blockchain. Bitcoinový blockchain je technologická inovácia, ktorá vyriešila zásadné problémy s digitálnymi peniazmi. Vyriešila napríklad otázku dvojitých výdavkov a problém byzantských generálov. Kvôli bitcoinovému blockchainu máme zabezpečenú verziu digitálnych peňazí, ktorá funguje bez centralizovanej entity a nedá sa do nej hacknúť. To je hodnota bitcoinu.

Ako ľudia používajú bitcoin a vidia bitcoin ako menu

V rámci bitcoinovej komunity sa vedú značné diskusie o tom, ako by sa mali bitcoiny používať. Niektorí ľudia sa domnievajú, že bitcoiny by sa mali používať výlučne ako uchovávateľ hodnoty: na odovzdanie rannej šálky kávy neodovzdávame kúsky zlata, tak prečo by sme s bitcoinmi mali zaobchádzať inak?

Iní sa domnievajú, že bitcoin by sa mal používať ako prostriedok výmeny. Mal by sa používať na každodenné nákupy.

Táto otázka sa týka troch vlastností meny. Mena by podľa definície mala slúžiť trom základným funkciám:

Spôsoby výmeny: Mena by sa mala používať ako spôsob výmeny tovaru a služieb. Hodnota meny bude vychádzať z hodnoty tovaru a služieb, ktoré sú ľudia ochotní poskytnúť výmenou za menu.

Sklad hodnoty: Mena si pri uchovávaní musí zachovať svoju hodnotu. Ak dočasne držíte majetok a stratí významnú časť svojej hodnoty, nie je to veľmi dobrá mena.

Merná jednotka Mena musí fungovať ako jednotka merania. Niekto môže povedať, že galón mlieka dnes stojí napríklad 4 doláre. Mena sa používa na sledovanie hodnoty tovaru alebo služieb. Ak dnes stojí galón mlieka 4 doláre a zajtra 300 dolárov, dolár sa už nebude používať ako jednotka merania a nebude sa považovať za dobrú menu..

Spĺňa bitcoin definíciu meny, ako je uvedená vyššie? Podľa vášho názoru to môže výrazne ovplyvniť hodnotu bitcoinu. Pozrime sa podrobnejšie na to, ako fungujú bitcoiny na jednotlivé účely uvedené vyššie:

Bitcoin ako prostriedok výmeny: Niektorí ľudia sa domnievajú, že bitcoin by sa mal používať ako prostriedok výmeny. Mali by ste byť schopní použiť bitcoin napríklad v Starbucks alebo si kúpiť nové auto. Rastúci počet firiem a obchodníkov na celom svete teraz prijíma bitcoiny ako platbu. S vylepšovaním technológie škálovania je bitcoin globálne akceptovaný ako prostriedok výmeny.

Bitcoin ako sklad hodnoty: Bitcoin je najkontroverznejší, ak sa používa ako uchovávateľ hodnoty. Dnes si môžete kúpiť 1 BTC za 10 000 dolárov. Do roka nie je nerozumné si myslieť, že hodnota 1 BTC má hodnotu od 2 000 do 30 000 dolárov. Naozaj to robí bitcoin dobrým obchodníkom s hodnotami? Zásoby hodnoty sú zvyčajne stabilné. Ceny môžu stúpať alebo klesať, ale aktívum si zachováva svoju hodnotu. Môžete samozrejme tiež namietať, že bitcoin je najlepším uchovávateľom hodnoty, pretože je izolovaný od centrálnych bánk, politikov, národných ekonomík a podobných vecí – čo všetko môže mať vplyv na nekryté meny.

Bitcoin ako jednotka merania: Bitcoin je najhorší, ak sa používa ako jednotka merania. Ak niekomu poviete, že váš galón mlieka stojí 0,0005 BTC, nebude mať tušenie, o čom hovoríte. Ani krypto nadšenci nepoužívajú bitcoin ako jednotku merania. Neustále hovoríme o bitcoinoch v súvislosti s americkými dolármi. Radujeme sa, keď napríklad cena bitcoinu zatmí $ 20 000 USD.

Tieto tri faktory ovplyvňujú predovšetkým silu bitcoinu ako meny. S rastúcou silou bitcoinu môžeme prirodzene predpokladať, že jeho hodnota stúpa.

Teraz poďme spiatočku a hovorme o histórii bitcoinu a jeho cene v USD.

História cien bitcoinu: Prehľad časovej osi každý rok

Každý, kto študuje cenu bitcoinu, bude chcieť vedieť, ako sa kurz bitcoinov v priebehu času menil. A my sme ju priniesli allllllll na cestu späť, od 3. januára 2009 do novembra 2019, toto je najkomplexnejší zoznam mesiac po mesiaci a rok čo rok kompilácia ceny hodiniek s akčnými hodinami.

V tejto sekcii nášho sprievodcu cenami bitcoinov má dve malé veľké sekcie:

a) ročný prehľad histórie cien bitcoinov 2009-2019

b) historický graf časovej osi ceny bitcoinu s datovanými súhrnmi správ

Väčšina nekrytých mien neskĺzne z hodnoty 0,10 na 20 000 dolárov za menej ako desať rokov. Ale bitcoin áno. Po spustení 3. januára 2009 sa bitcoiny nakoniec zvýšili a dosiahli paritu s americkým dolárom. Potom sa cena bitcoinu neustále zdvojnásobovala.

Tu je krátka história niektorých z najväčších momentov v cene a výmennom kurze bitcoinu:

3. januára 2009: Spustenie bitcoinu

3. januára 2009 Satoshi Nakamoto vyťažil blok Genesis, ktorý je vôbec prvým blokom v bitcoinovom blockchaine. Odvtedy beží bitcoin. Do 9. januára Satoshi vydal prvú verziu softvéru bitcoinu. Do konca mesiaca poslal Satoshi jednému z prvých vývojárov bitcoinov, Halovi Finneymu, 10 bitcoinov, čo znamenalo prvú bitcoinovú transakciu na svete. Bol to začiatok úplne novej digitálnej ekonomiky.

Október 2009: Prvý kurz bitcoinu

V začiatkoch bitcoinu nikto skutočne neuvažoval nad výmennými kurzami. Bitcoin bol softvérový program, ktorý pracoval jedinečným spôsobom, ale mohli by ste mu skutočne dať stanovenú hodnotu? Presne to sa stalo v októbri 2009, keď Nový štandard slobody zverejnil prvý kurz bitcoinu, ktorý bol 1 USD = 1 309,03 BTC. Do decembra 2009 Satoshi a malý tím vývojárov bitcoinov vydali druhú verziu softvéru bitcoinu.

Máj 2010: Prvý nákup bitcoinov v reálnom svete

Bitcoin dosiahol významný míľnik v máji 2010, keď niekto skutočne vymenil nejaké bitcoiny za produkt zo skutočného sveta. Floridský programátor Laszlo Hanyecz poslal mužovi v Londýne 10 000 BTC. Potom muž v Londýne kúpil cez internet dve pizze a nechal ich doručiť do Hanyeczovho domu. Dve pizze mali hodnotu 25 dolárov, zatiaľ čo bitcoiny boli stále v hodnote zlomku penny. Dnes by rovnaká transakcia stála viac ako 93 miliónov dolárov.

Júl 2010: Bitcoin prekročil hranicu penny

Za celú históriu bitcoinov až do tohto bodu mal jeden bitcoin hodnotu zlomku penny. V júli 2010 však bitcoiny úplne prvýkrát prekročili hranicu 0,01 USD.

November 2010: Bitcoinový trhový strop presahuje 1 milión dolárov

Rok 2010 bol pre bitcoiny obrovským rokom. Bitcoin Market, prvá kryptoburza, bola spustená vo februári, zatiaľ čo oveľa známejšia Mt. Spoločnosť Gox bola uvedená na trh v júli. Slush, prvé ťažobné združenie na svete, prvýkrát úspešne vyťažilo bitcoiny. V novembri sa všetky pozitívne správy spojili s vážnymi výsledkami, pretože trhový strop bitcoinov po prvý raz prešiel cez milión dolárov.

Február 2011: Bitcoin dosahuje paritu s USD, prekračuje hranicu 1 USD

Bitcoiny dosiahli paritu s americkým dolárom vo februári 2011, prekročili prahovú hodnotu 1 dolár a dosiahli významný míľnik. To bolo, keď bitcoin začal dostávať dobrú aj zlú tlač. Hlavné médiá zverejnili články, ktoré odkazujú napríklad na rast bitcoinov s úspechom populárneho darknetového trhu Silk Road.

Jún 2011: Bitcoin stúpne nad 30 dolárov, potom sa prepadne na 10 dolárov

V prípade bitcoinu bola akákoľvek reklama dobrou reklamou. Pozornosť médií na bitcoiny prinútila ľudí hovoriť. Cena bitcoinu bola prvýkrát v histórii stlačená nad 30 dolárov, aj keď sa neskôr zrútila pod 10 dolárov. Koncom júna, Mt. Spoločnosť Gox tiež riešila vážne narušenie bezpečnosti, ktoré narušilo tisíce používateľských účtov a ich bitcoinov.

Apríl 2012: Bitcoin prekročil hranicu 100 dolárov

Bitcoin začal plynúť hladko v roku 2012 a v apríli sa pohyboval na historicky najvyšších úrovniach nad 100 dolárov. Začali vznikať noví konkurenti ako Litecoin, ktorý bol uvedený na trh koncom roka 2011, a využívajúci technológiu bitcoinových otvorených zdrojov na uvedenie nových a vylepšených verzií.

2013: Bitcoin presahuje 1 000 dolárov

Cena bitcoinu rástla počas celého roku 2012 až do roku 2013, keď prvýkrát prekročila hranicu 1 000 dolárov. Trhový strop bitcoinu tiež dosiahol historické maximum 1 miliardy dolárov.

2014 až 2016: Bitcoin’s First Major Bear Market

Bitcoin predtým prechádzal malými útokmi medveďov a býkov. Medvedí trh, ktorý sa zmocnil bitcoinu od konca roku 2013 do začiatku roka 2017, bol však najhorší v histórii bitcoinov k dnešnému dňu. V januári 2014 bitcoin klesol pod 1 000 dolárov a hranicu 1 000 dolárov by už dva roky nezlomil. V tomto období sa Mt. Gox skrachoval a odstavil sa, čo bol problém, pretože Mt. Spoločnosť Gox spracovala 70% svetového objemu obchodovania s bitcoinmi. Mnohí si mysleli, že bitcoin je odsúdený na zánik. Bitcoin dosiahol dno pod 500 dolárov.

2017: bitcoin stúpa na svoje historické maximum 20 000 dolárov

V roku 2017 sa trh s bitcoinmi prudko a dramaticky zlomil. Začiatkom roku 2017 sa bitcoiny prelomili cez hranicu 1 000 dolárov – potom sa nezastavili. Stále rástol okolo 2 000 dolárov a 3 000 dolárov a 4 000 dolárov, čím prelomil každú bariéru v rýchlom slede. Cena bitcoinu zaznamenala v auguste prudký nárast pomocou vidlice Bitcoin Cash, potom zasiahla ďalšiu hrotu v septembri, keď čínska vláda zakázala kryptoburzy. Do konca roka sa však bitcoin stal oficiálne pojmom pre domácnosť. Bitcoin dosiahol v polovici decembra 2017 historické maximum, len plachých 20 000 dolárov.

Január 2018: Bitcoin klesá, zatiaľ čo altcoiny rastú

Rastúci príliv zdvihne všetky člny, a to sa stalo s cenami bitcoinov a altcoinov v roku 2017. Keď cena bitcoinu rástla, stúpali aj ceny altcoinu. V januári 2018 však nastal čas, aby svietili altcoiny. Cena bitcoinu klesla na koniec roku 2017, potom opäť klesla, a to začiatkom januára 2018. S poklesom ceny bitcoinu však ceny altcoinov rástli. Nakoniec dominancia bitcoinu klesla až na 36%, čo bolo historické minimum.

2018: Bitcoin’s Second Major Bear Market

Bitcoiny strávili väčšinu roku 2018 v kryptomene. Ceny bitcoinov klesli, potom klesli ceny altcoinov, potom obe ceny ešte trochu poklesli. Cena bitcoinu zasiahla viaceré falošné dná. Boli tam pasce na medvede a pasce na býky. Pre najväčšiu kryptomenu na svete to bol chaotický, turbulentný poklesok. Cena bitcoinu sa nakoniec ustálila na rozmedzí 5 000 až 7 000 dolárov.

2019: Bitcoin pomaly vykazuje známky oživenia

Na začiatku roku 2019 sa bitcoiny naďalej držali na svojom medvedom trhu, hoci by pomaly vykazovali známky oživenia. K veľmi očakávanému uvedeniu Bakktu došlo na jeseň 2019, čo inštitúciám uľahčilo účasť na kryptotrhoch. Hlavné burzy ako Coinbase a Gemini spustili svoje vlastné riešenia kryptomeny. Všetky pozitívne správy tlačili cenu bitcoinu stále vyššie. Do konca októbra 2019 bol bitcoin na cene okolo 9 000 až 9 500 dolárov. Na rozdiel od dramatického nárastu bitcoinov v roku 2017 bol rast bitcoinov v roku 2019 pomalý a stabilný namiesto náhleho a dramatického.

Ok, teraz pre druhú časť sekcie histórie cien bitcoinov, veľmi podrobný katalóg všetkých významných spravodajských udalostí, ktoré ovplyvnili cenu bitcoinu, spolu s priloženými hodnotami výmenných kurzov BTC / USD. Na internete nenájdete ďalší zoznam cien bitcoinov na roky 2009 – 2019 tak komplexný ako tento.

Historická časová os cien bitcoinov s dátumami správ

Historická časová os cien bitcoinov s dátumami správ

Cena bitcoinu (BTC v USD) Hodnoty v roku 2019

5 599 dolárov = 23. apríla 2019: BTC dosiahne päťmesačný vrchol

Ku koncu apríla bitcoiny naďalej rástli a tlačili na maximum 5 598 dolárov. Bolo to prvýkrát, čo Bitcoin od novembra 2018 presadil cenovú hladinu 5 500 dolárov, za posledných päť mesiacov dosiahol vysoký cenový bod.

5 412 dolárov = 10. apríla 2019: BTC sa tlačilo okolo cenovej úrovne 5 000 dolárov

Cena bitcoinu začala začiatkom apríla úplne neočakávane rásť, rýchlo sa pohybovala nad 4 200 dolárov a cez úroveň 5 000 dolárov už za pouhých 48 hodín. Od začiatku mesiaca získal bitcoin viac ako 1 200 dolárov.

4 152 $ = 31. marca 2019: BTC skončil marec nad úrovňou ceny 4 000 $

Napriek pomalému začiatku roka strávili bitcoiny mesiac marec horúcou vlnou. Tento mesiac priniesol tento aktív solídny zisk na úrovni niečo vyše 4 100 dolárov.

3 867 dolárov = 28. februára 2019: BTC medzimesačne zvýšil 10% prírastok

Bitcoin začal mesiac pod 3 500 USD, ale zvýšil sa o viac ako 10% oproti začiatku a na konci februára sa uzavrel na 3 867 USD.

3 461 dolárov = 31. januára 2019: Návrh CBOE BTC ETF bol oficiálne stiahnutý pred opätovným predložením

Návrh na bitcoinový ETF s VanEck a SolidX bol stiahnutý zo strany CBOE, kvôli obavám, že by zastavenie vlády nakoniec viedlo k zrušeniu ETF. Návrh bol opätovne predložený do 31. januára, aj keď existujú odborníci, ktorí sa domnievajú, že návrh s najlepšou šancou na schválenie vládou ako pôvodný bitcoinový ETF s návrhom VanEck / SolidX pre SEC.

3 773 dolárov = 1. januára 2019: bitcoiny začali rok na hodnote necelých 4 000 dolárov

Cena bitcoinu pre rok 2019 sa začala na úrovni 3 773 dolárov, čo predstavuje celkový trhový strop vo výške 66 miliárd dolárov. Avšak do konca mesiaca cena bitcoinu klesla na 3 468 dolárov.

Hodnoty ceny bitcoinu (BTC v USD) v roku 2018

Hodnoty ceny bitcoinu (BTC v USD) v roku 2018

3 469 dolárov = 3. decembra 2018: Ťažba bitcoinu sa stala nerentabilnou

Za posledných pár rokov, každý druhý týždeň, boli ťažkosti s ťažbou bitcoinu čoraz intenzívnejšie. Začiatkom decembra však ťažobná náročnosť klesla iba druhýkrát za celú dobu životnosti majetku. V tomto procese bitcoin klesol o 15%, aby sa prispôsobil nižším cenám a ponúkol podporu pri ťažbe.

4 275 dolárov = 15. novembra 2018: Pevná vidlica spoločnosti Bitcoin Cash vytvára víziu spoločnosti ABC a Satoshi

Bitcoin Cash bol plný nepoddajných nezhôd medzi vývojármi blockchainu, čo vyústilo do tvrdého forku, ktorý rozdelil Bitcoin Cash na stranu ABC a stranu Satoshi’s Vision (SV). Hašovacia vojna medzi týmito dvoma žetónmi bola brutálna, hoci Bitcoin Cash ABC nakoniec vyšla navrch. Cena oboch tokenov sa počas tejto bitky líšila a dokonca aj cena BTC nejakým spôsobom utrpela, čím sa pokles ceny znížil na 4 275 dolárov.

6 415 $ = 31. október 2018: Bitcoin’s Whitepaper oslávil desať rokov

Komunita bitcoinov oslávila 10. výročie vydania whitepaperu. V dňoch, ktoré viedli k výročiu, cena bitcoinu v týždni vzrástla asi o 5%.

6 497 dolárov = 15. októbra 2018: Fidelity vstupuje do kryptoobchodnej arény pre inštitucionálnych investorov

Tento týždeň pre bitcoiny predchádzalo značné množstvo zlých správ, ale Fidelity ohlásilo spustenie digitálnych aktív Fidelity. Nové riešenie úschovy na podnikovej úrovni vytvorilo príležitosť pre inštitucionálnych investorov, ktorí sa snažili zapojiť do odvetvia kryptomien. Novoobjavený záujem so sebou priniesol zvýšenie ceny bitcoinu.

6 539 dolárov = 18. septembra 2018: Kryptoburza Zaif podľahla hackeru v hodnote 60 miliónov dolárov

Zaif, japonská burza kryptomien, sa stala obeťou hackeru, čo viedlo k strate 60 miliónov dolárov. Keď bola táto strata zverejnená, bitcoin klesol na nižšiu cenovú hladinu 6 000 dolárov.

6 516 dolárov = 5. septembra 2018: Goldman Sachs neohlasuje ďalšie spustenie obchodovania s bitcoinmi

Spoločnosť Goldman Sachs zavŕšila rok skúmania obchodovacej platformy pre bitcoiny oznámením, že už viac nespustí svoje vlastné obchodné oddelenie. Niektorí odborníci sa domnievajú, že príčinou bol nakoniec dlhoročný medvedí trh, cena bitcoinu však v obidvoch prípadoch poklesla ešte viac. (Sidenote sú hlavným investorom do kryptoburzy Circle Poloniex).

6 366 USD = 7. augusta 2018: Oznámené oneskorenie rozhodnutia SEC o pravidle bitcoinového ETF

SEC sa neočakávane rozhodla odložiť svoje rozhodnutie schváliť alebo zamietnuť niekoľko bitcoinových ETF, ktoré počas leta pracovali na predpisoch. Vďaka tejto novinke cena bitcoinu klesla a investori sa začali obávať, že bitcoinový ETF sa nikdy nestane realitou.

6 337 USD = 3. augusta 2018: Oznámenie o uvedení spoločnosti Bakkt na trh oznámené spoločnosťou Intercontinental Exchange

Medzikontinentálna burza (ICE), ktorá je materskou spoločnosťou mnohých významných búrz, ako je napríklad newyorská burza, oznámila, že spustí Bakkt. Bakkt, začínajúci kryptomena, bol podporený spoločnosťami Starbucks, Microsoft a ďalšími firemnými investormi v USA a vydal sa na vytvorenie príležitosti pre inštitucionálnych investorov, aby ich viac priťahovali bitcoiny.

7 275 dolárov = 26. júla 2018: Návrh dvojfarebného bitcoinu Winklevoss Twins, ETF, zamietnutý komisiou SEC

Bratia Winklevossovci (Cameron a Tyler) sa pokúsili opäť nechať schváliť svoj návrh bitcoinového ETF komisiou pre cenné papiere a burzy (SEC), trhu však chýbala zrelosť na jeho získanie. SEC v tom čase vyjadrila znepokojenie nad cenovou manipuláciou a cena bitcoinu po týždni pozitívneho pohybu opäť poklesla..

8 227 dolárov = 16. júla 2018: Blackrock a Bitcoiners dúfa, že preskúmajú fond kryptomeny

Blackrock, najväčší správca investičných fondov na svete, začal potichu pracovať na prieskume kryptofondu, len aby sa objavili správy o ich zjavných zámeroch. Generálny riaditeľ spoločnosti Blackrock potvrdil správy v článku agentúry Reuters a cena bitcoinu stúpla bez toho, aby Blackrock vôbec spustil akýkoľvek krypto fond.

6 656 dolárov = 26. júna 2018: Zrušil sa zákaz Facebooku týkajúceho sa reklám týkajúcich sa kryptomeny

Facebook predtým platil zákaz akýchkoľvek reklám založených na kryptomene, ale 26. júna sa rozhodol to zrušiť. Keď boli na platforme sociálnych médií novo povolené reklamy na kryptomeny, cena bitcoinu stúpla a mnoho odborníkov sa domnievalo, že to je koniec medvedieho trhu.

5 928 USD = 20. júna 2018: Výmena kryptomeny Bithumb bola napadnutá

Burza Bithumb so sídlom v Južnej Kórei sa stala predmetom hackerstva, ktorého výsledkom bola krádež kryptomeny v hodnote 31 miliónov dolárov. Cena bitcoinu podstatne poklesla, čo z Q2 tohto roku pre investorov bolo ťažké.

6 709 dolárov = 11. júna 2018: Predvolávky boli podané proti štyrom kryptoburzám americkým CFTC

Bitstamp, Kraken, ItBit a Coinbase dostali všetky predvolania od americkej komisie pre obchodovanie s komoditami a futures, aby sa dozvedeli o manipulácii na kryptotrhu. V priebehu času bola väčšina búrz vystavená obchodovaniu s praním a iným formám manipulácie.

7 609 dolárov = 24. mája 2018: Trestná sonda amerického ministerstva obrany proti obvineniam z manipulácie ceny bitcoinu

Americké ministerstvo spravodlivosti, ktoré viedlo k predvolaniu, otvorilo trestné vyšetrovanie, aby preskúmalo, či sú výmeny zapojené do manipulácie cien kryptomeny. Niektoré navrhované taktiky zahŕňali spoofing, objednávky prania a schémy čerpania a skládky.

8 372 USD = 11. mája 2018: UpBit prepadli prokurátori v Južnej Kórei

Najväčšia juhokórejská kryptoburza UpBit bola podrobená razii prokurátorov potom, čo vznikli podozrenia z účasti na podvode. Aj keď bitcoin spočiatku zaznamenal zásah, ktorý znížil cenu na 8 511 dolárov, zvyšok týždňa viedol k ďalšiemu poklesu na 8 372 dolárov.

8 729 dolárov = 2. mája 2018: Goldman Sachs začína skúmať možnosti riešenia obchodovania s bitcoinmi

Spoločnosť Goldman Sachs bola uvedená v denníku New York Times v správach, že finančný gigant sa zameral na spustenie vlastnej obchodnej platformy s bitcoinmi. Táto platforma by umožnila obchodovanie s bitcoinmi klientmi spoločnosti Goldman Sachs z ich súčasných investičných účtov.

7 127 dolárov = 26. marca 2018: Zákaz inzercie kryptomeny vydanej spoločnosťou Twitter

Twitter nasledoval vedenie Facebooku a Google zavedením vlastného zákazu inzercie kryptomeny a počiatočnej ponuky mincí. Zákaz bol uložený dovtedy, kým nebude možné vyjasniť politiku pre web sociálnych médií.

8 570 USD = 14. marca 2018: Zákaz reklám na kryptomenu vydávaných spoločnosťou Google

Google sa vydal cestou Facebooku a stanovil zákaz počiatočnej ponuky mincí a reklám na kryptomeny. Pravidlá týkajúce sa „zlých reklám“ boli aktualizované tak, aby Google obsahoval konkrétne jazyk pre kryptomenu.

8 344 USD = 7. marca 2018: SEC vyžaduje nové a existujúce výmeny kryptomeny

Americká komisia pre cenné papiere a burzu pripomenula verejnosti, že každá burza súvisiaca s kryptomenami sa musí pred pôsobením v USA zaregistrovať u svojej agentúry. Cena bitcoinu zostala vďaka týmto pripomienkam pomerne stabilná.

8 211 USD = 31. januára 2018: Upravený zákaz reklám na kryptomenu vydávaných spoločnosťou Facebook

Facebook začal trend, ktorý používateľom bránil v používaní platformy sociálnych médií ako spôsobu inzercie spoločností kryptomeny a ich pôvodných ponúk mincí. Zákaz reklamy zo strany Facebooku nasledoval po viacerých sťažnostiach na škodlivé aktivity v priemysle vrátane podvodov a podvodov s ICO.

8 775 dolárov = 26. januára 2018: Coincheck zmrazí výbery po najväčšom zaznamenanom hackingu bitcoinu

Coincheck sa etabloval už ako jedna z najväčších búrz so sídlom v Japonsku, ale najväčší hack akejkoľvek platformy v histórii priemyslu ich prinútil zastaviť výbery. Hackerom sa podarilo utiecť s 500 miliónmi NEM a 123 miliónmi dolárov v XRP, aj keď celková suma stratená výmenou bola niečo cez 600 miliónov dolárov a žiadny hack nebol v priemysle kryptomien nikdy väčší..

8 776 USD = 13. januára 2018: Vyťažilo sa 80% všetkých bitcoinov

Aj keď to bolo menej ako desať rokov od ťažby bitcoinu Genesis Block, správy naznačujú, že 80% z celkového množstva bitcoinových dodávok už bolo vyťažených, zostávajúcich iba 20%.

10 685 dolárov = 8. januára 2018: Postupy v oblasti regulácie v Kórei spôsobujú drastický pokles bitcoinov

Juhokórejské burzy kryptomien už neboli uvedené na CoinMarketCap v procese, ktorý sa udial cez noc. Ceny aktív kryptomeny čoskoro po celom svete klesli, pretože investori sa začali obávať, ako sa „upravili“ objemy obchodovania a aktivity..

13 870 USD = 2. januára 2018: Peter Thiel údajne kúpil veľké počty bitcoinov

Peter Thiel, investor rizikového kapitálu zo Silicon Valley, sa zapísal do histórie, keď v januári 2018 nakúpil za bitcoiny milióny dolárov, podľa správ Wall Street Journal. V čase, keď mala bitcoin hodnotu 13 870 dolárov, mal Thiel’s Founder Fund hodnotu bitcoinu údajne milióny dolárov.

17 163,38 USD = 28. decembra 2017: Juhokórejské orgány uzavreli výmeny s cieľom potlačiť krypto

Boli navrhnuté nové finančné predpisy pre burzy kryptomien v Južnej Kórei, ktoré znižujú predtým pozitívny impulz, ktorý tak dlho vládol bitcoinom. Regulačné úrady údajne zaviedli prísnejšie pravidlá v dôsledku obáv, že „špekulácie s kryptomenami boli v Kórei iracionálne prehriate“.

Hodnoty ceny bitcoinu (BTC v USD) v roku 2017

Hodnoty ceny bitcoinu (BTC v USD) v roku 2017

19 783 dolárov = 18. decembra 2017: Bitcoin dosiahol historicky najvyššiu hodnotu

Cena bitcoinu nikdy nebola vyššia, pretože digitálne aktívum dosiahlo 19,783 dolárov. Bitcoin dodnes nemal nikdy len vysokú cenu a mnoho odborníkov dúfa, že sa cena čoskoro vráti.

17 010,53 USD = 11. decembra 2017: Bitcoinové futures kontrakty predstavila spoločnosť CBOE

S nástupom termínových kontraktov na bitcoiny začala cena bitcoinu prudko stúpať a nakoniec dosiahla najvyššiu cenu, aká kedy bola o týždeň neskôr. Táto cena vzrástla tak rýchlo, že boli uložené dve dočasné obchodné zastávky v snahe upokojiť trhy s futures. Skupina CME v skutočnosti porazila CBOE pri zavedení termínových produktov bitcoinu, ale CBOE bola prvá, ktorá začala obchodovať tiež.

7 844 dolárov = 8. novembra 2017 – Návrh segregovaného svedka (SegWit2x) bol oficiálne zrušený

Aktualizácia SegWit2x bola pôvodne naplánovaná na 16. novembra. Vývojári však zrušili svoju podporu a aktualizácia bola zrušená.

7 255 $ = 31. október 2017: Bitcoin futures kontrakt zahájený skupinou CME

Obchodná burza v Chicagu, známa tiež ako CME, oznámila svoj plán spustenia bitcoinových futures s termínom do konca roku 2017. Stalo sa to jeden z prvých prípadov, kedy sa hlavné finančné inštitúcie začali zaujímať o to, aby sa bitcoin mohol využívať ako skutočná investícia nástroj, čo bol pre priemysel veľký krok. Vďaka tejto správe cena bitcoinu vzrástla na vtedy najvyššiu úroveň 6 601 dolárov s trhovým stropom 110 miliárd dolárov.

Krátko po tejto správe oznámila Chicago Board of Exchange (CBOE), že spúšťajú bitcoinové futures. CBOE je priamym konkurentom CME.

5 943 dolárov = 13. októbra 2017: Bitcoin po prvýkrát zlomil cenovú hladinu 5 000 dolárov

Aj keď sa bitcoiny začali v roku 2017 pohybovať na hodnote približne 966 dolárov, aktíva v kryptomene prvýkrát prešli 5 000 dolárov, zatiaľ sa vyrovnali na 5 243 dolárov.

3 714 dolárov = 15. september 2017: Bitcoinové kryptoburzy v Číne majú zakázané vypnutie

Burzám kryptomien nariadili úrady ukončiť operácie v Číne. Objednávky spôsobili pokles ceny bitcoinu, keď sa v priemysle rozšírila panika.

3 807 dolárov = 12. septembra 2017: Generálny riaditeľ Jamie Dimon z JPMorgan Chase označil bitcoin za „podvod“

Jamie Dimon, generálny riaditeľ spoločnosti JP Morgan Chase & Co., ktorý verejne odsúdil bitcoin ako „podvod“, pričom uviedol, že situácia kohokoľvek, kto doň investuje, by sa „nemala dobre skončiť“. Uviedol, že akýkoľvek zamestnanec, ktorý je „dosť hlúpy na to, aby si kúpil bitcoin“, bude z jeho spoločnosti prepustený. Aj keď tieto vyhlásenia boli dosť silné od niekoho, kto je hlboko zapojený do tradičných financií, sledovatelia bitcoinu sa zdali neobťažovaní, pretože cena sa sotva hýbala.

4 224 dolárov = 3. september 2017: Počiatočné ponuky mincí zakázané v Číne

Počas celého roku 2017 vládla v kryptomenovom priestore počiatočná ponuka mincí, Čína sa však rozhodla zaujať pevný prístup k úsiliu o získanie financií vydaním zákazu. V oznámení sa uvádzalo, že čínske spoločnosti nesmeli získavať peniaze prostredníctvom predaja tokenov, pričom sa uvádzalo, že v priemysle existujú obavy z podvodov a podvodov..

3 384 dolárov = 1. augusta 2017: Bitcoin sa rozdeľuje prostredníctvom tvrdej vidlice na bitcoin a bitcoin hotovosť

Aj keď v prvej polovici roku 2017 došlo k výraznému nárastu bitcoinu, objavila sa výzva spojená s diskusiou o škálovaní siete bitcoinu. Táto výzva vyústila v rozdelenie bitcoinu na bitcoin a bitcoinové peniaze v hotovosti, ktoré sa rozhodli rozdeliť na dva aktíva kryptomeny a každý z nich postupoval vpred s rôznymi návrhmi na riešenie svojich návrhov na škálovanie.

1 215,69 USD = 1. apríla 2017: Bitcoin bol v Japonsku uznaný ako legálna mena

Aj keď rozhodnutiu predchádzali mesiace diskusií, japonská vláda sa rozhodla uznať bitcoin ako legálny spôsob platby v krajine. S novými predpismi v krajine by sa burzy museli riadiť podobnými protokolmi ako banky, vyžadujúce pravidlá týkajúce sa poznania vašich zákazníkov (KYC) a protokolov proti praniu špinavých peňazí (AML)..

1 038 USD = 10. marca 2017: SEC popiera fond obchodovaný na burze s bitcoinmi od spoločnosti Winklevoss Brothers

Komisia pre cenné papiere, ktorá bola s bitcoinovým ETF prvýkrát predstavená dvojčatami Winklevoss, rozhodla sa žiadosť zamietnuť. SEC v tom čase uviedla, že cenovému trhu chýba stabilita a vyspelosť, aby vydržali a ETF.

807 USD = 3. januára 2017: Bitcoin prvýkrát za tri roky prešiel cenovou úrovňou 1 000 USD

Zatiaľ čo bitcoiny sa po väčšinu roku 2016 primárne zhromažďovali, čo malo za následok prekročenie hranice 1 000 dolárov po prvýkrát za posledné tri roky.

Ceny bitcoinu (BTC v USD), hodnoty v roku 2016

Ceny bitcoinu (BTC v USD), hodnoty v roku 2016

749 dolárov = 9. novembra 2016: Prezidentské víťazstvo Donalda Trumpa spôsobilo prepad akciového trhu

Prekvapením veľkej časti verejnosti bol Donald Trump vo voľbách v roku 2016 zvolený za prezidenta USA. Vďaka tejto novinke POTUS globálne trhy poklesli v USA, Japonsku a dokonca aj v Hongkongu. Bitcoin však oproti týmto trhom vzrástol o 5%, pretože obchodníci a inštitúcie začali považovať bitcoin za techniku ​​ochrany pred pohybmi globálneho trhu. Donald Trump by prvýkrát tweetoval o bitcoinoch 11. júla 2019.

591 dolárov = 2. augusta 2016: Kybernetický útok proti spoločnosti Bitfinex kradne 72 miliónov dolárov

Spoločnosť Bitfinex oznámila tragickú stratu bitcoinov patriacich 119 756 zákazníkom v dôsledku rozsiahleho narušenia bezpečnosti. V tom čase bola kombinovaná hodnota tejto straty 72 miliónov dolárov, keďže cena bitcoinu sa prepadla o 20%. Tento hack spôsobil v komunite bitcoinov veľa nepokojov, pretože cena bitcoinu klesla pred verejným oznámením hacku Bitfinex, čo naznačuje, že existujú určití držitelia, ktorí mali dôverné informácie týkajúce sa útoku.

674 USD = 9. júla 2016: Bitcoin sa na polovicu zvyšuje o polovicu

Odmeňovanie bitcoinu za blok sa po druhýkrát od aktivácie bitcoinu znížilo na polovicu, pričom pokleslo z 25 BTC na 12,5 BTC za každý vyťažený blok.

454 dolárov = 2. mája 2016: Craig Wright tvrdí, že je satoshi nakamoto

Craig Wright zverejnil blog, ktorý načrtol jeho tvrdenie, že je tvorcom bitcoinu, známejším ako Satoshi Nakamoto. Wright nahral podpis súkromného kľúča s cieľom preukázať svoju kontrolu nad pôvodnými bitcoinmi vyťaženými spoločnosťou Satoshi v rokoch 2009 a 2010. Napriek jeho maximálnemu úsiliu sa bitcoinovej komunite do konca dňa podarilo do jeho vyjadrení vypichnúť veľa dier. nezanevrel na svojich nárokoch dodnes.

461 dolárov = 27. apríla 2016: platby bitcoinom akceptované službou Steam

Bitcoin sa začal akceptovať ako platba na hernej platforme Steam PC, čo spotrebiteľom umožnilo používať ich na nákup videohier a iného dostupného digitálneho obsahu. Spoločnosť Valve, tvorca služby Steam, oznámila, že platobným procesorom bitcoinu pre platformu bude Bitpay.

426 USD = 4. apríla 2016: OpenBazaar sa stal jedným z prvých decentralizovaných trhov

Spustenie decentralizovaného trhu OpenBazaar bolo snahou o vytvorenie trhu pre P2P obchodovanie, ktorý bol bez poplatkov, obchodných obmedzení a sprostredkovateľov. Neskôr trh nakoniec odhalil, že získali financovanie vo výške 1 milión dolárov, a to vďaka spoločnostiam Union Square Ventures, Andreessen-Horowitz a ďalším významným firmám v oblasti rizikového kapitálu..

434 USD = 21. február 2016: Vývojári a ťažiari bitcoinov navrhli segregovaného svedka

Segregated Witness, tiež známy ako SegWit, bol výsledkom diskusie medzi členmi bitcoinovej komunity v Hongkongu. Cieľom bolo vyriešiť preťaženie bitcoinových transakcií a skupina sa dohodla na vytvorení škálovateľnosti bitcoinu tak, aby sa stal medzinárodným platobným systémom..

Ceny bitcoinu (BTC v USD), hodnoty v roku 2015

Ceny bitcoinu (BTC v USD), hodnoty v roku 2015

461 dolárov = 8. decembra 2015: Správy spoločnosti Wired tvrdia, že Satoshi Nakamoto je Craig Wright

Pôvodná myšlienka, ktorá naznačovala totožnosť Satoshiho Nakamota, bola Dr. Craig S. Wright, publikovaná spoločnosťou Wired. Publikácia uviedla, že buď austrálskym podnikateľom bol sám Satoshi, alebo „brilantný podvodník“, založený na e-mailoch, vymazanom blogovom príspevku a uniknutých súdnych dokumentoch, ktoré ako zdroje použila autorka časopisu Wired a bezpečnostná výskumníčka Gwen Branwen..

Wright neskôr súkromne poskytol ďalší dôkaz o tom, že návrh bol pravdivý, len aby ho bitcoinová komunita víťazne poprela..

$ 334 = 3. novembra 2015: Symbol bitcoinu akceptovaný Unicode

Technický výbor pre Unicode potvrdil rastúci vplyv bitcoinu prijatím jeho symbolu do štandardu Unicode. Symbol bol priradený slotu U + 20BF ​​SIGN.

366,67 USD = 31. október 2015: The Economist po prvýkrát uvádza bitcoin na titulnej stránke

Článok s názvom „Trust Machine“ umiestnil bitcoiny na titulnú stránku uznávanej publikácie The Economist. Hospodársky liberalizmus, použiteľnosť blockchainovej technológie a potenciál národných bánk vydať svoju vlastnú digitálnu menu boli diskutované v článku..

318,43 USD = 22. októbra 2015: EÚ sa rozhodla neuplatňovať DPH na bitcoinové obchody

Na základe rozhodnutia Európskeho súdneho dvora sa daň z pridanej hodnoty (DPH) nebude vzťahovať na bitcoiny a virtuálne meny v rámci Európskej únie. Toto rozhodnutie znamená, že bitcoiny by spadali skôr do kategórie meny, než aby boli majetkom alebo komoditou. Toto rozhodnutie bolo v rozpore s postojom regulačných orgánov v Spojených štátoch.

268 dolárov = 5. októbra 2015: Dvojčatá Winklevoss zahájili burzu Gemini v New Yorku

Burzu Gemini oficiálne spustili v októbri 2015 Cameron a Tyler Winklevoss, známi tiež ako dvojčatá Winklevoss. Bratia sú pozoruhodní svojou účasťou na ranom vývoji Facebooku. Burza bitcoinov so sídlom v USA a USA regulovaná v USA už od uvedenia mala licenciu na prevádzku v 26 štátoch na základe ich existujúceho partnerstva s bankou v New Yorku. Tento vzťah tiež zabezpečil, aby vklady klientov boli kryté poistením FDIC, čo je v súčasnosti výhoda pre bežné bankové účty.

238,15 USD = 18. september 2015: CFTC klasifikoval bitcoin ako komoditu

Poplatky podala a vyrovnala americká komoditná futures obchodná komisia proti výmene za bitcoin, ktorá umožnila obchodovať s opčnými zmluvami. Toto vyrovnanie bolo súčasťou rozhodnutia, že „bitcoin a ďalšie virtuálne meny sú správne definované ako komodity“.

232,05 USD = 3. júna 2015: Spoločnosť BitLicense predstavila New York pre kryptoobchod v štáte

Spustenie technológie BitLicense v New Yorku robí štát jedným z najprogresívnejších v regulácii kryptomien. Táto požiadavka stanovila nový štandard pre miestny priemysel, ktorý zaisťuje, že každá burza kryptomien, ktorá chce pôsobiť v New Yorku, bude musieť získať licenciu od newyorského ministerstva finančných služieb..

BitLicense vyžaduje poplatok 5 000 dolárov za prihlášku, záznam odtlačkov prstov zamestnancov a písomný súhlas s každou novou obchodnou činnosťou. Burzy, ktoré neboli celkom transparentné s ich aktivitami v štáte, čoskoro po zavedení BitLicense ukončili svoju činnosť.

222,85 USD = 26. januára 2015: Spoločnosť Coinbase sa spustila ako platforma na obchodovanie s bitcoinmi v USA

Coinbase, bitcoinový platobný procesor, ktorý je krytý investíciami rizikového kapitálu, ohlásil svoju vlastnú obchodnú platformu. Spustenie nasledovalo po mesiacoch práce na zabezpečení vzťahu medzi štátnymi a federálnymi regulačnými orgánmi. Keď bola uvedená na trh, spoločnosť Coinbase umožnila zákazníkom v polovici štátov USA legálne vykonávať obchody.

198,59 USD = 4. januára 2015: Výsledkom hackingu Bitstamp bola strata 5,2 milióna dolárov

Hoci sa bitcoinový trh už zaoberal medvedím trhom, situácia sa ešte zhoršila po krádeži 18 866 bitcoinov z horúcej peňaženky s bitstampom. Vďaka taktike sociálneho inžinierstva proti správcovi systému pre Bitstamp si hackeri odniesli bitcoiny v hodnote 5,2 milióna dolárov. Výmena sa musela ukončiť na osem dní, ale chladiareň Bitstamp zostala zabezpečená. Ďalej to nemalo vplyv na zostatky zákazníkov a strata bola iba „malým zlomkom“ rezerv, ktoré spoločnosť Bitstamp vlastnila.

Bitstamp je stále aktívna burza, čo je oveľa lepší osud, ako sa podarilo iným veľkým burzám.

Hodnoty ceny bitcoinu (BTC v USD) v roku 2014

Hodnoty ceny bitcoinu (BTC v USD) v roku 2014

324,87 USD = 11. decembra 2014: Bitcoin akceptuje spoločnosť Microsoft

Akceptovaním bitcoinu spoločnosťou Microsoft sa zákazníkom v USA podarilo vymeniť bitcoiny za aplikácie, hry a iný digitálny obsah pomocou online obchodov Xbox a Windows. Ich poskytovateľom bitcoinových platieb bol a je Bitpay.

387,40 USD = 6. októbra 2014: Bitcoinová transakcia BearWhale zaznamenaná bitcoinovou burzou

6. október bol označený ako jeden z najväčších „predajných“ príkazov na dosiahnutie bitcoinového blockchainu, pretože neznámy obchodník vložil do predaja 30 000 BTC na Bitstamp. Limitná cena BTC bola 300 dolárov a bitcoinová komunita objednávku považovala za „BearWhale“. Kým bola objednávka vyplnená, cena bitcoinu v tomto procese utrpela.

528,88 USD = 18. júla 2014: Bitcoin akceptuje spoločnosť Dell

Dell, počítačový gigant, oznámil, že zákazníci v USA môžu používať bitcoiny, čo z nich robí najväčšiu spoločnosť, ktorá prijme kryptomenu. Platby bitcoinom zaviedlo mnoho ďalších spoločností zaoberajúcich sa počítačovým hardvérom v roku 2014, vrátane spoločností Overstock, TigerDirect a Newegg, ktoré ovplyvnili rozhodnutie spoločnosti Dell.

628,50 USD = 27. júna 2014: Aukcia vlády USA vypredala 30 000 bitcoinov

30 000 bitcoinov, ktoré boli zadržané pri razii v októbri 2013, predala americká maršalová služba. Razia na tmavom trhu Silk Road umožnila vláde dražiť bitcoiny s najvyššou ponukou, pretože väčšinu bitcoinov kúpil miliardár rizikového kapitálu Tim Draper.

Draper je dodnes jedným z najväčších bitcoinov.

592,28 USD = 13. júna 2014: 51% kontrola bitcoinovej siete je dočasne zabezpečená serverom GHash.io

GHash.io, oblasť ťažby, získala väčšinovú kontrolu nad hashovacou silou bitcoinovej siete, čo im dalo možnosť zahájiť 51% útok na sieť. Tento typ útoku by spôsobil dočasné zvrátenie transakcií s bitcoinmi, hoci skupina vydala vyhlásenie, v ktorom objasnila, že takýto útok nikdy nevykoná. Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že hašovacia energia fondu odteraz nepresiahne 39,99%.

501,70 USD = 10. apríla 2014: Vypnutie bankových účtov súvisiacich so zmenami v Čínskej ľudovej banke

Čínske finančné inštitúcie mali lehotu do 15. apríla na zastavenie všetkých interakcií so samotným bitcoinom aj so súvisiacimi burzami. Výmeny stratili prístup k svojim bankovým účtom v krajine, keď prešli na zahraničné bankové riešenia.

453,05 USD = 26. marca 2014: Bitcoin bude podľa IRS daňou

Americká daňová služba vydala vyhlásenie, že bitcoin môže byť daňou ako majetok, ale nie ako mena. Pri tejto klasifikácii by bitcoiny a ďalšie aktíva kryptomeny podliehali určitým obmedzeniam vrátane dane z kapitálových výnosov.

631,25 USD = 6. marca 2014: Dorian Nakamoto bol podľa Newsweeku identifikovaný ako Satoshi Nakamoto

Newsweek, spravodajský server, uverejnil článok o mužovi menom Dorian Nakamoto, keďže novinárka Leah McGrath Goodman uviedla, že počítačový inžinier vo výslužbe bol skutočným tvorcom bitcoinu. Dorian však akékoľvek zapojenie poprel a ďalšie vyšetrovanie potvrdilo jeho nedostatočné spojenie s bitcoinom. Komunita kryptomien však pre neho nakoniec získala 23 000 dolárov.

662 dolárov = 24. februára 2014: Mt. Gox Náhle vypnutie

V nadväznosti na DDoS útoky 7. februára, Mt. Gox zastavil všetky výbery. V priebehu niekoľkých týždňov sa kedysi úspešná platforma vypla po zistení, že v chladiarenskom úložisku chýbalo 744 000 bitcoinov. Burza skrachovala a cena bitcoinu sa prudko prepadla.

626 dolárov = 7. februára 2014: Mt. Gox a ďalšie výmeny vydržali hlavný útok DDoS

Viacero výmen bolo súčasne s útokmi DDoS, ktoré ich na niekoľko dní odstavili. Dotknutými výmenami boli Mt. Gox, Bitstamp a BTC-E, medzi inými.

Hodnoty ceny bitcoinu (BTC v USD) v roku 2013

Hodnoty ceny bitcoinu (BTC v USD) v roku 2013

839 USD = 5. decembra 2013: Finančné inštitúcie v Číne majú zakázané používať bitcoiny

Čínska ľudová banka vzala na vedomie rastúcu popularitu bitcoinu v ich krajine a rozhodla sa zakázať jeho používanie ako formy meny na zachovanie vlastného finančného systému. Finančným inštitúciám bol rýchlo zakázaný používať bitcoin.

921 dolárov = 29. novembra 2013: Mt. Gox zaznamenal bitcoinovú hodnotu 1 242 dolárov

Ceny dosiahli historické maximum 29. novembra, keď ich vyššie investície v Číne tlačili nahor. Občania v krajine tiahli k mene ako spôsob ochrany pred čínskym jüanom, ktorý sa rýchlo nafukoval.

1 075 USD = 20. novembra 2013: Čínski občania môžu obchodovať s bitcoinmi / vlastnými kryptoasetmi

Podľa vyhlásenia banky čínski občania dostali čínsku ľudovú banku slobodu zapojiť sa do trhu s bitcoinmi. Táto schopnosť umožňuje čínskym občanom hromadne nakupovať a predávať bitcoiny. Vďaka tejto správe cena bitcoinu prudko vzrástla a objem obchodovania s bitcoinmi dosiahol novú úroveň.

1 072 USD = 18. novembra 2013: Vypočutie bitcoinov v Senáte USA bolo odložené

Zatknutie Rossa Ulbrichta viedlo americký Senát k diskusii s názvom „Beyond Silk Road“, ktorá sa zaoberala „potenciálnymi rizikami, hrozbami a prísľubmi“ virtuálnych mien. Niektorí členovia panelu a senátori verili, že bitcoin je riziko, ktoré sa neoplatí podstúpiť, zatiaľ čo iní verili v jeho potenciál.

135,12 dolárov = 1. októbra 2013: Dread Pirate Roberts aka Ross Ulbricht zatknutý

Po týchto stopách sa Federálnemu úradu pre vyšetrovanie podarilo zatknúť majiteľa Silk Road Rossa Ulbrichta. Tmavý webový trh sa etabloval ako podzemné miesto na predaj a nákup drog, zbraní a iného nelegálneho tovaru za bitcoiny. Ulbricht bol obvinený z viacerých trestných činov vrátane počítačového hackerstva a prania špinavých peňazí a v procese stratil 170 000 BTC.

Ulbricht bol neskôr odsúdený na trest väzenia bez možnosti podmienečného prepustenia.

126,94 USD = 30. augusta 2013: Tradehill zastavil prevádzku

Tradehill, platforma na výmenu medzi podnikmi, ukončila svoju činnosť a po vypadnutí z Federálneho úverového zväzu v archíve vrátila prostriedky svojim klientom. Finančný partner spoločnosti sa rozhodol neriešiť regulačné obavy týkajúce sa bitcoinu.

126,94 USD = 14. mája 2013: Mt. Gox dostal príkaz od ministerstva pre vnútornú bezpečnosť

Po vyšetrovaní americkým ministerstvom pre vnútornú bezpečnosť sa Mt. Generálny riaditeľ spoločnosti Gox Mark Karpeles prišiel pri zadržaní úradmi o 3 milióny dolárov z bankového účtu vo Wells Fargo. Vyšetrovanie odhalilo, že Karpeles posielal peniaze nelegálne, a to v rozpore s podmienkami spojenými s účtom. Používatelia začali pochybovať o schopnosti bitcoinu dosiahnuť budúci právny stav.

122,90 USD = 10. apríla 2013: Mt. Gox Shut Down kvôli vysokému objemu obchodovania

Mt. Objem obchodov spoločnosti Gox prudko vzrástol v dôsledku aktivity používateľov na burze, aj keď sa to najskôr mýlilo ako útok DDoS. Výmena bola nútená sa ukončiť v dôsledku dopytu, ktorý spôsoboval obavy bitcoinovej komunity.

131,07 USD = 25. marca 2013: Výpomoc cyperskej vlády koreluje s cenovým nárastom BTC

Cyprus bol príjemcom finančnej pomoci vo výške 10 miliárd EUR, ktorej cieľom bolo napraviť zlyhanie ekonomiky. Prišlo však s určitou výhradou: účet presahujúci 100 000 EUR bude podliehať poplatkom a obmedzeniam. Tieto obmedzenia boli zodpovedné za zvýšenie bitcoinu z 80 na 260 dolárov v priebehu niekoľkých týždňov, keď používatelia tiahli k „bezpečnému prístavu“, ktorý ponúka bitcoin.

68,89 USD = 11. marca 2013: Vydaná aktualizácia bitcoinu 0.8.2

Problémy s transakciami spôsobili, že sa bitcoiny dočasne dostali do tvrdej formy, čo pre aktíva znamenalo ťažký týždeň. Mt. Spoločnosť Gox sa rozhodla pozastaviť operácie, keď vývojári do niekoľkých hodín došli s rozlíšením. Aby sa zabránilo opätovnému výskytu tohto problému, bola vydaná verzia 0.8.1.

Ceny bitcoinu (BTC v USD), hodnoty v roku 2012

Ceny bitcoinu (BTC v USD), hodnoty v roku 2012

13,43 USD = 28. novembra 2012: Prvýkrát sa bitcoiny polovičajú

Napísaním pôvodného kódu bitcoinu navrhol Satoshi Nakamoto plán zníženia na polovicu, ktorý každé štyri roky automaticky znížil počet BTC udelených baníkom na polovicu. Prvá aplikácia tohto polčasu sa uskutočnila 28. novembra, čím sa odmena znížila z 50 BTC na 25 BTC s každým vyťaženým blokom.

12,46 USD = 15. novembra 2012: Bitcoin akceptuje WordPress

WordPress vydal vyhlásenie, v ktorom oznámil, že akceptuje bitcoin ako možnosť platby, a to kvôli obmedzeniam, ktorým čelia od spoločností ako PayPal a Visa. WordPress uviedol, že tieto spoločnosti a ďalšie spoločnosti blokujú vykonávanie transakcií v 60 krajinách sveta, vrátane Haiti a Etiópie.

Vo vyhlásení sa uvádza: „Naším cieľom je umožniť ľuďom, nie ich blokovať.“

11,18 USD = 17. augusta 2012: Platby bitcoinu boli zastavené kvôli šetreniu a dôveryhodnosti bitcoinu spoločnosťou SEC

Trendon T. Shavers bol americkou komisiou pre cenné papiere obvinený z podvodu voči investorom v dôsledku jeho schémy bitcoinových investícií. Po prijatí 50 vkladov BTC od používateľov na fóre BitcoinTalk vyplácal úroky každý týždeň. Prevádzka bola zastavená 17. augusta a spoločnosť Shavers sa pokúsila zmiznúť s 86 000 a 500 000 bitcoinmi od investorov.

4,89 USD = 1. marca 2012: V Linode Hack stratilo 46 000 bitcoinov

Webový hostiteľ Linode bol napadnutý anonymným útočníkom na ich serveroch, čo útočníkovi umožnilo prístup k peňaženkám s veľkým počtom bitcoinov. Medzi najpozoruhodnejšie obete hackera, ktorý ukradol bitcoin v hodnote 228 000 dolárov, patril hlavný vývojár bitcoinu Gavin Andresen, bitcoinová burza Bitcoinica a operátor ťažobného fondu Marek ‘Slush‘ Palatinus.

4,31 USD = 11. februára 2012: Paxum a Bitcoin uzavreli krypto operácie, bitcoiny sa vypredali

Týždeň 11. februára nebol pre bitcoiny skvelým týždňom. Procesor online platieb Paxum sa 11. februára rozhodol zastaviť všetky transakcie týkajúce sa kryptomeny, pričom ako dôvod uviedol právne obavy. Do dvoch dní nasledoval TradeHill a následne výpredaj bitcoinu s cieľom vrátenia peňazí zákazníkom a veriteľom. Nasledujúci deň bol oznámený bezpečnostný bug na bitcoinovej burze BTC-E používateľom fóra BitcoinTalk Patrickom „phantomcircuit“ Stratemanom.

Cena bitcoinu (BTC v USD) Hodnoty v rokoch 2009 – 2011

Cena bitcoinu (BTC v USD) Hodnoty v rokoch 2009 - 2011

4,22 USD = 19. decembra 2011: „Dobrá manželka“ obsahuje epizódu „Bitcoin for Dummies“

Keď boli bitcoiny ešte niekoľko prvých rokov jeho života, epizóda „The Good Wife“ sa rozhodla zúročiť novú technológiu. Očakávalo sa, že vystavenie 9,45 milióna divákov posunie tvrdenie do nových výšin. Zdá sa však, že len málo divákov má záujem, pretože cena zostala na svojom mieste.

17,77 USD = 19. júna 2011: Mt. Gox Hacked – prvá veľká čierna diera v bitcoinoch

Mt. Goxa napadol audítor pracujúci pre burzu, ktorý pre prístup k heslám stiahol kópiu databázy používateľov. Vďaka možnosti prístupu k oprávneniam na úrovni správcu spôsobil audítor pri mnohých objednávkach predaja zaslaných do systému pokles cien na 0,01 USD za bitcoin..

Mt. Gox bol schopný prestať obchodovať na týždeň, keď objavili problém, obrátil obchody a zlepšil zabezpečenie svojich systémov. Zo 600 kompromitovaných peňaženiek bolo odcudzených viac ako 4 019 bitcoinov.

16,88 dolárov = 1. júna 2011: Gawker News uverejňuje článok Expose na webe Dark Web Silk Road

Adrien Chen, spisovateľ spoločnosti Gawker, publikoval článok s názvom „Podzemný web, kde si môžete kúpiť akýkoľvek nepredstaviteľný liek“. Tento článok priniesol veľa kontroverzií a popisuje, ako môžu zákazníci využiť potenciálnu zločineckú platformu Silk Road na nákup takmer všetkého pomocou bitcoinu. Tento článok získal veľkú návštevnosť, vďaka čomu sa bitcoiny zvýšili z 9,21 na 17,61 dolárov.

Bitcoin vyvrcholil na hodnote 31 dolárov do týždňa od zverejnenia článku Gawker.

0,072 USD = 27. marca 2011: Oficiálne spustené tri výmeny bitcoinov

V marci bola uvedená na trh nová krypto burza Britcoin, ktorá používateľom umožňuje vôbec prvýkrát obchodovať s použitím britskej libry. Čoskoro potom nasledovala burza v Brazílii spustením služby pre brazílsky real, ktorá bude obchodovať aj s bitcoinmi.

Bitmarket.eu bol uvedený na trh 5. apríla, čo používateľom umožnilo používať euro na obchodovanie s bitcoinmi, čo sa nikdy predtým nedialo. Tri burzy umožnili vstup na trh s bitcoinmi miliónom nových používateľov.

1,00 USD = 9. februára 2011: Bitcoinová párová hodnota amerického dolára

Bitcoin dosiahol v čase, keď mal zhruba dva roky, rovnakú hodnotu ako americký dolár, čo bolo prvýkrát v histórii, keď dosiahol paritu s najväčšou fiat menou na svete. Cena s touto novinkou rýchlo stúpla.

0,07 $ = 15. augusta 2010: Výsledky procesu podvodnej bitcoinovej transakcie sú viditeľné

Chyba spracovania počítačového čísla umožnila anonymnú transakciu vytvoriť podvodnú bitcoinovú transakciu, ktorá vygenerovala takmer o 99 000 bitcoinov viac, aké kedy v systéme môžu existovať. Vývojári bitcoinov problém spozorovali a opravili v priebehu niekoľkých hodín.

0,06 USD = 18. júla 2010: Mt. Spustená burza Gox

Jed McCaleb spustil Mt. Gox 18. júla, ktorý vychádzal z predchádzajúcej (ale neúspešnej) platformy Magic: The Gathering Online na výmenu kariet (MTGOX). Mt. Gox v priebehu nasledujúcich troch rokov rástol a stal sa najväčšou burzou pre bitcoiny online a McCaleb predal burzu Markovi Karpelesovi do 7. marca 2011, dlho pred týmto masívnym úspechom a prípadným neúspechom.

0,08 USD = 11. júla 2010: Článok o Slashdotovi, ktorý obsahuje vybrané bitcoiny

Slackdog.org, populárny web pre novinky a technologický vývoj, predstavil vydanie verzie 0.3 bitcoinu. Záujem o bitcoiny stúpol a cena sa za päť dní zvýšila z 0,008 na 0,08 USD.

0,0025 USD = 22. mája 2010: Dve pizze sa stali prvými položkami zakúpenými za bitcoin

Laszlo, užívateľ fóra Bitcointalk, zaplatil za dve pizze 10 000 BTC v hodnote 25 dolárov. Jercos, ďalší používateľ platformy, objednal a zaplatil za pizzu, čo bolo po prvýkrát, čo bol bitcoin použitý na skutočný, hmatateľný predmet.

0,001 USD = 12. októbra 2009: Uskutočnila sa prvá transakcia medzi bitcoinom a Fiatom

Nový Liberty Standard uskutočnil nákup 5 050 BTC pomocou služby PayPal za 5,02 USD. Toto je prvý známy obchod s bitcoinom a akoukoľvek fiat menou.

0,0008 USD = 5. októbra 2009: Nový štandard Liberty spustil službu výmeny bitcoinových kurzov

Nový štandard Liberty bol spustený ako služba výmeny fiatov za bitcoiny s použitím kurzu 1 309,03 BTC až 1 USD, čo je približne 0,0008 USD za 1 BTC. Sadzba bola vypočítaná na základe zohľadnenia nákladov na elektrinu použitú v danom čase na ťažbu jedného bitcoinu v počítači.

0,00 $ = 12. januára 2009: Uskutočnila sa prvá bitcoinová transakcia

12. januára tvorca bitcoinu Satoshi Nakamoto previedol 10 bitcoinov na vývojára a aktivistu kryptografie Hala Finneyho ako vôbec prvú bitcoinovú transakciu. Transakciu tweetoval Finney, ktorý neskôr zažartoval, že jej nikdy nezaplatil Satoshi.

0,00 USD = 3. januára 2009: Bol zavedený blok Genesis pre bitcoiny

Tvorca bitcoinov Satoshi Nakamoto vyťažil prvý bitcoinový blok a uviedol bitcoinový blockchain do pohybu.

Uistite sa, že ste využili najpodrobnejšiu časovú os histórie cien bitcoinov, aby ste zistili, ako ďaleko sa v prvom desaťročí dostala najväčšia a najlepšia kryptomena. Aby sme teraz zhrnuli našu užívateľskú príručku k cene kryptomien obchodníka a investora, uzavrime s častými otázkami o výpočtoch BTC / USD kontrolu všetkých zostávajúcich prvkov.

Časté otázky o cene bitcoinu a výmennom kurze BTC

Časté otázky o cene bitcoinu a výmennom kurze BTC

Dostávame veľa otázok o cene bitcoinu a výmennom kurze bitcoinu. Tu uvádzame niektoré z najčastejšie kladených otázok, ktoré dostávame.

Otázka: Odkiaľ pochádza výmenný kurz bitcoinov? Kto meria výmenný kurz?

A: Rôzne webové stránky merajú výmenný kurz bitcoinov pomocou rôznych zdrojov. Najlepšie webové stránky používajú na získanie výmenného kurzu bitcoinu viacero hlavných búrz a najaktuálnejšie obchodné údaje. Koľko niekto len zaplatil za bitcoin? Za koľko niekto len predal bitcoin? Aká bola posledná cena, ktorú niekto zaplatil za bitcoin? Agregáciou údajov z viacerých zdrojov môžu reportéri výmenných kurzov získať čo najpresnejšie údaje za aktuálnych trhových podmienok.

Otázka: Kto kontroluje cenu bitcoinu?

A: Kupujúci a predávajúci na otvorených trhoch riadia cenu bitcoinu. Neexistuje žiadny centrálny subjekt, ktorý by mohol diktovať cenu bitcoinu.

Otázka: Môže každá osoba ovplyvniť cenu bitcoinu?

A: Je určite možné, že cena bitcoinu môže ovládať jedna inštitúcia alebo jednotlivec, aj keď je to menej pravdepodobné, pretože trh sa stáva likvidnejším. Ak by však Satoshi náhle znížil svoju povesť o 1 milióne BTC na trh, potom by to spôsobilo pokles ceny na rozdiel od všetkého, čo sme predtým videli. Málokto iný – dokonca aj veľryby s bitcoinmi v hodnote miliónov dolárov – môže takto pôsobiť na jednej ruke.

Otázka: Kto kontroluje mieru emisií alebo mieru inflácie bitcoinu?

A: Blokovou odmenou bitcoinu je de-facto miera emisií alebo miera inflácie. Prostredníctvom tohto systému blokovania odmien sa k dostupnej ponuke bitcoinov každých 10 minút pridá 6,25 BTC. Táto bloková odmena je pevne zakódovaná do bitcoinu rovnako ako jeho celková ponuka. Je navrhnutý na zníženie zhruba na každé štyri roky na polovicu, a to až do roku 2140, kedy sa plánuje ťažba posledných bitcoinov..

Otázka: Prečo je cena bitcoinu taká nestála? Prečo kurz bitcoinu tak kolíše?

A: Bitcoin je známy svojou volatilitou. Pred desiatimi rokmi mala bitcoin hodnotu necelý cent. Za posledné dva roky mala bitcoin hodnotu od 3 000 do 20 000 dolárov, v závislosti od toho, kedy ste si skontrolovali cenu. Volatilita bitcoinu sa môže javiť ako extrémna, ale je to to, čo očakávame od nového aktíva a nového trhu. Trh sa snaží zistiť cenu bitcoinu, takže ceny prirodzene budú rásť a klesať. Vyššie uvádzame hlavné dôvody, prečo cena bitcoinu rastie a klesá.

Otázka: Ako môžu byť bitcoiny uchovávateľom hodnoty, ak sa ich cena neustále mení?

A: Cena bitcoinu v priebehu rokov prudko kolísala, čo viedlo mnohých ľudí k tvrdeniu, že bitcoin je zlým uchovávateľom hodnoty. Je určite možné, že bitcoin bude z dlhodobého hľadiska slabým uchovávateľom hodnoty, aj keď v súčasnosti je ťažké povedať tak či onak. Hodnota zlata tiež časom kolísala, zostáva však jedným z najlepších uchovávateľov hodnoty v histórii.

Otázka: Je bitcoin bublina?

A: Je určite možné, že sa za 15 rokov pozrieme späť na bitcoin a budeme sa smiať najväčšej a najbláznivejšej bubline v histórii. Je tiež možné, že sa nás naše vnúčatá budú pýtať o 50 rokov, či mali bitcoiny, keď sme boli malé, skutočne iba 10 000 dolárov. Zjednodušene povedané, nikto nevie, kam sa bitcoin bude uberať, čo sa stane s ďalšou cenou bitcoinu a či je alebo nie je bitcoin skutočne v bubline.

Otázka: Prečo je celková ponuka bitcoinu pevná? Ako vieme, že existuje iba 21 miliónov bitcoinov?

A: Celková ponuka bitcoinu je nemenná. Je pevne zakódovaný do základných pravidiel bitcoinu. Bitcoinov môže existovať iba 21 miliónov.

Otázka: Je možné zmeniť celkovú ponuku bitcoinu?

A: Je technicky možné zmeniť celkovú ponuku bitcoinu. Rovnako ako väčšina pravidiel pre bitcoiny, aj tieto zmeny si vyžadujú podporu väčšiny. Ak chce dostatok ľudí zmeniť limit ponuky bitcoinu, potom sa tento limit ponuky zmení.

Otázka: Koľko bitcoinov je dnes na trhu?

A: Od januára 2009 do novembra 2019 sa vyťažilo 18 miliónov bitcoinov. Zvyšné 3 milióny bitcoinov sa ťažia podľa plánu v rokoch 2019 až 2140, pričom bloková odmena sa každé štyri roky zníži na polovicu. V skutočnosti je počet bitcoinov v obehu oveľa nižší. Niektorí ľudia napríklad nikdy nebudú predávať svoje bitcoiny za menej ako určitú cenu. Zničené alebo stratené boli tiež milióny bitcoinov.

Otázka: Prečo je máj 2020 dôležitým časom pre bitcoiny?

A: Máj 2020 je jedným z najdôležitejších nadchádzajúcich dátumov v budúcnosti bitcoinov. 14. mája 2020 sa bloková odmena bitcoinu zníži na polovicu z 12,5 BTC na 6,25 BTC. Miera emisií – alebo miera inflácie – bitcoinu sa cez noc zníži na polovicu. Obe dve predchádzajúce pôžičky (50 BTC na 25 BTC a 25 BTC na 12,5 BTC) viedli k náhlemu zvýšeniu cien bitcoinov.

Otázka: Nie sú bitcoiny skutočne bezcenné? Ako to bude mať dlhodobú hodnotu?

A: Je pravda, že cena bitcoinu nie je fixovaná na žiadne konkrétne aktívum. Bitcoin má však stále svoju vnútornú hodnotu. Bitcoinový blockchain dáva napríklad hodnotu bitcoinu. Bitcoin vám umožňuje bezpečne prevádzať peniaze z jednej osoby na druhú bez potreby centralizovaného sprostredkovateľa. Odtiaľ pochádza hodnota bitcoinu.

Otázka: Čo sa stane, keď sa vyťažia všetky bitcoiny? Nebude pokles cien bitcoinu?

A: Ťažba posledných bitcoinov je naplánovaná na rok 2140. K dnešnému dňu sa ešte len zhruba 15% bitcoinov neťaží. Po vyťažení posledného bitcoinu budú ťažiari zarábať peniaze prostredníctvom transakčných poplatkov. Keď baníci úspešne vyťažia blok, už inkasujú poplatky za transakcie a blokujú odmeny. Po roku 2140 budú vyberať iba transakčné poplatky. Nikto skutočne nevie, kde bude cena bitcoinu v roku 2140, a je ťažké predpovedať, čo sa stane. Bitcoin je však navrhnutý tak, aby fungoval plynulo aj po vyťažení posledného bitcoinu.

Otázka: Čo je najmenšia účtovná jednotka bitcoinu, satoshi, súvisí s cenou BTC?

cena bitcoinu v satoshi

A: Na 1 bitcoin pripadá 100 miliónov satoshi, alebo 1 satoshi predstavuje 0,00000001 BTC. Vďaka nekonečnej deliteľnosti bitcoinu je satoshi základným stavebným prvkom merateľnej hodnoty bitcoinu, v ktorej budú vytvorené iba 2 kvadrilióny, 100 biliónov satoshi (alebo 21 kvantiliónov satoshi). Na tomto digitálnom nedostatku začne záležať, keď už nebude možné bitcoiny merať v amerických dolároch, ako je tomu dnes.

Záverečné slovo: Ako sa určuje cena bitcoinu?

sprievodca cenou bitcoinu

Cena bitcoinu je určená dvoma jednoduchými ekonomickými faktormi: ponukou a dopytom. Ponuka bitcoinov je nemenná, aj keď dopyt po bitcoinoch stále rastie. Dopyt stúpa, ako viac ľudí počuje o bitcoinoch, ako rastie a zlepšuje sa technológia bitcoinu a ako sa bitcoin stáva užitočnejším. A kto vie, zatiaľ čo táto používateľská príručka o tom, ako funguje cena bitcoinu, určite pomohla, ak ste „hodlí“ dostatočne dlho, nemusíte sa obávať ceny BTC meranej v USD a začať s najmenšou zúčtovacou jednotkou v bitcoinoch, satoshi.

cena bitcoinu BTC / USD meme

Bitcoinový milionár neexistuje, pretože milión sa počíta na základe amerických dolárov a výmenný kurz BTC k USD bude jedného dňa jednoducho BTC na BTC (aspoň ako maticový mém mapuje možnú budúcnosť).

Ak chcete získať viac cenových zdrojov v bitcoinoch, pozrite si analýzu grafov, predpovede predpovedí a aktualizácie na polovicu o polovicu.

V závere, keď dopyt stúpa a ponuka zostáva stabilná, ceny nevyhnutne stúpnu. To je najjednoduchší spôsob, ako porozumieť cene a výmennému kurzu bitcoinu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me